Konferencja „Jak rozwiązać problem smogu?” 18 września w Ministerstwie Rozwoju

13 września 2017 | AktualnościTagged ,

UN Global Compact Poland wraz z Ministerstwem Rozwoju zaprasza na konferencję Jak rozwiązać problem smogu?. Odbędzie się ona 18 września 2017 r. w Ministerstwie Rozwoju. 

Strategia   na   rzecz   Odpowiedzialnego   Rozwoju    jest    pierwszym    dokumentem w obszarze średnio- i długofalowej polityki gospodarczej, który dostrzega problem niskiej jakości powietrza i proponuje działania mające na celu poprawę jego stanu. Na początku 2017 roku opracowano a następnie przyjęto program rządowy „Czyste Powietrze” zawierający zintegrowane działania mające na celu kompleksową  poprawę jakości powietrza poprzez m.in.: rozwój mechanizmów kontrolowania źródeł niskiej emisji, standaryzację urządzeń grzewczych i paliw stałych czy stworzenie krajowych, wojewódzkich i lokalnych programów finansujących walkę ze smogiem.

Konferencja będzie pierwszym wydarzeniem poświęconym wyłącznie problematyce smogu, podczas którego spotkają się przedstawiciele administracji państwowej (na czele z wicepremierem Morawieckim) z reprezentantami środowisk drugiego i trzeciego sektora. Konferencja stanowi realizację rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z 17 stycznia, bo ten dialog międzyśrodowiskowy właśnie w jedną z nich się wpisuje.

Podczas konferencji goście porozmawiają m.in. o tym jak podnieść efektywność energetyczną polskich domów, jak nie pogłębić zjawiska ubóstwa energetycznego, czy program elektromobilności jest dobrą odpowiedzią na smog oraz jak zachęcić Polaków do przesiadania się z samochodów do komunikacji zbiorowej.

Wśród prelegentów przedstawiciel Global Compact Network Poland – Dyrektor Generalny Kamil Wyszkowski, który zaprezentuje działania w ramach Programu Zrównoważone miasta  oraz rekomendacje, wypracowane i zawarte w obu raportach wydanych przez Global Compact Network Poland: Zrównoważone miasta – życie w zdrowej atmosferze oraz SDG11 Zrównoważone Miasta Global Compact Poland Workingpaper.

Program konferencji

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Ministerstwa Rozwoju.