Poniżej znajduje się przetłumaczona wersja artykułu Lise Kingo z 6 sierpnia 2018 roku, który pierwotnie ukazał się w języku angielskim w serwisie GreenBiz.

Pierwsza połowa – pełna aktywności i sukcesów – roku 2018 jest już za nami. Zatrzymajmy się na chwilę refleksji nad naszymi dotychczasowymi zwycięstwami i podjętymi wyzwaniami. Podczas gdy wielu z nas jest teraz na zasłużonej przerwie, na biurkach pozostaje jednak jeszcze długa lista rzeczy do zrobienia – ogrom wysiłku jaki trzeba będzie włożyć po powrocie.

Minęły już prawie 3 lata Agendy 2030, poczyniono już bardzo ważne kroki, szczególnie jeśli chodzi o świadomość na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju i mobilizacji. Jednakże na skalę globalną, progres ten jest zbyt wolny. W zbyt wielu obszarach, takich jak zmiany klimatyczne, narastające konflikty czy nierówności, cofamy się, wystawiając międzynarodową społeczność na poważne ryzyko.

UN Photo/Kim Haughton

Te kolorowe kwadraty i chwytne hasła – 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju – oferują wizję lepszego świata do 2030 roku, jednakże stworzenie bezpieczniejszej, bardziej zrównoważonej i prosperującej przyszłości wymaga znaczniej poważniejszego zaangażowania.

Tutaj widzę przestrzeń dla sektora prywatnego i odpowiedź na pytanie, dlaczego świadomi liderzy biznesowi są tak bardzo potrzebni, żeby pokierować założenia Agendy 2030 naprzód. UN Global Compact, jako największa tego typu inicjatywa ONZ, zobowiązana jest do wspierania biznesu na tej drodze.

Podczas High Level Political Forum w Nowym Jorku, które odbyło się 9 – 18 lipca, z wielką satysfakcją odnotowałam obecność przedstawicieli biznesu (a także ich zainteresowanie) niewątpliwie większą niż kiedykolwiek wcześniej. HLPF, jako główny mechanizm skupiający wielu różnych interesariuszy stanowi każdego roku okazję dla rządów, biznesu, organizacji społecznych i innych zainteresowanych do wspólnej rewizji poczynionych postępów na drodze do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

W tym roku Forum skupiło się na temacie „Zmian w kierunku zrównoważonego społeczeństwa”. Takie społeczeństwa pozwalają ludziom rozwijać się, posiadać równy status oraz wieść zdrowe życie bez żadnych barier. Jak daleko od tego jesteśmy?

Pomimo powolnego progresu w skali globalnej, wciąż widzimy wiele przykładów pozytywnych. 47 państw zebrało się podczas tego wydarzenia, by zaprezentować Voluntary National Reviews (VNRs), skupiające się na dzieleniu się doświadczeniami, włączając w to sukcesy i wyzwania oraz cenne wskazówki.

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się klikając tutaj.