Katarzyna Zawodna

Katarzyna Zawodna

Prezes , Skanska Commercial Development Europe

Katarzyna Zawodna, jako prezes spółki Skanska Commercial Development Europe od stycznia 2016 roku, jest odpowiedzialna za strategię i działalność firmy w obszarze innowacyjnych inwestycji biurowych na terenie czterech szybko rozwijających się rynków Europy Środkowo – Wschodniej (ang. CEE): Polski, Czech, Rumunii i Węgier, w 10 największych miastach regionu.

Katarzyna jest związana ze Skanska od 2006 roku, kiedy rozpoczęła pracę w zespole działu marketingu i leasingu Skanska Property Poland, gdzie zajmowała się promocją i sprzedażą realizowanych projektów. Jako jedna z pierwszych osób w Polsce uzyskała tytuł akredytowanego profesjonalisty LEED i od 2009 roku wprowadzała na polski rynek pionierskie standardy zielonego budownictwa, dzięki czemu inwestycje Skanska były pierwszymi biurowcami w kraju certyfikowanymi w tym systemie. W 2010 roku objęła stanowisko menadżera ds. zrównoważonego rozwoju i weszła do zarządu firmy. Rok później została dyrektorem regionu północnego w Skanska Property Poland. W marcu 2014 roku objęła stanowisko dyrektora zarządzającego spółki. Za jej kadencji Skanska Property Poland umocniła pozycję jednego z największych i najbardziej aktywnych na rynkach regionalnych deweloperów biurowych w kraju. Podpisała umowy sprzedaży dotyczące siedmiu budynków biurowych na łączną kwotę 344 mln EUR, w tym pierwszą zrealizowaną przez Skanska na rynku CEE transakcję portfelową, w ramach której kupca znalazłay cztery biurowce zlokalizowane w Krakowie i Katowicach, o całkowitej powierzchni 63 000 mkw. Była to największa transakcja biurowa zrealizowana w 2015 roku w CEE oraz największa transakcja w historii działalności Skanska w tym regionie. W 2015 roku Skanska Property Poland rozpoczęła ponadto budowę siedmiu nowych inwestycji.

 

Katarzyna aktywnie działa na rzecz podniesienia standardów etycznych w regionie, jest członkiem rady programowej UN Global Compact, a także członkiem Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego, międzyśrodowiskowego projektu obywatelskiego działającego na rzecz zrównoważonego rozwoju Polski.

 

Jest laureatką wielu wyróżnień, m.in.: „Odważna w Biznesie” (Newsweek, 2014); „Bizneswoman Roku 2015” (Pulsu Biznesu), „Osobowość roku rynku nieruchomości 2015” (Eurobuild Awards).

 

Katarzyna Zawodna jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada również tytuł akredytowanego profesjonalisty systemu certyfikacji środowiskowej LEED (LEED Accredited Professional).