Idea praw człowieka jest tak prosta, jak potężna: Wszyscy ludzie mają prawo do godnego traktowania.
Przedsiębiorstwa często wpływają na prawa człowieka swoich pracowników i pracowników kontraktowych, pracowników w swoich łańcuchach dostaw, społeczności wokół ich działalności, a nawet użytkowników końcowych ich produktów lub usług. Bezpośrednio lub pośrednio wpływają one na praktycznie całe spektrum uznanych międzynarodowo praw człowieka.
W rezultacie firmy mają zarówno obowiązek, jak i możliwość promowania praw człowieka w całej działalności, łańcuchach dostaw i poza nimi. Czy Twoja firma jest w stanie wiedzieć i pokazać, że wspiera i szanuje ochronę praw człowieka uznanych na szczeblu międzynarodowym oraz że nie jest współwinna ich łamania?
Bussines & Human Rights Accelerator to program aktywizujący firmy uczestniczące w UN Global Compact na rzecz działalności w obszarze praw człowieka, w tym promocji ich pełnego poszanowania. Składa się z serii sześciu warsztatów, których głównym zadaniem jest przeanalizowanie działalności przedsiębiorstwa pod kątem jej negatywnego wpływu na prawa człowieka i prawa pracownicze, a następnie opracowanie planu działania dla uczestniczących przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem wybranego przez nich problemu w omawianym zakresie – rzeczywistego lub potencjalnego. Plan działania będzie miał zastosowanie w przyszłości. Uczestnicy opracowują plan samodzielnie, na podstawie otrzymanych materiałów i zdobytej wiedzy. Osoba prowadząca udziela wsparcia w osiągnięciu celów programu.
Czego się nauczysz?
- Jak zidentyfikować swoje obowiązki w zakresie poszanowania praw człowieka i praw pracowniczych, wyrażonych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej Podstawowych Zasad i Praw w Pracy?
- Jak ustanowić ciągły proces należytej staranności w zakresie praw człowieka zgodnie z międzynarodowymi standardami
- Jak raportować i komunikować się na temat procesu należytej staranności w zakresie praw człowieka, w tym za pośrednictwem komunikatu o postępach, corocznego wymogu publicznego ujawniania informacji dla wszystkich uczestników UN Global Compact.