Gala ”SDG dla Polski” oraz rozdanie nagród Architektów Zrównoważonego Rozwoju 2016

9 listopada 2016 | Aktualności

Premier Mateusz Morawiecki:Nowy model rozwoju dla Polski nakreślony w Planie na rzecz Rozwoju wychodzi naprzeciw oczekiwaniom formułowanym w dokumencie ONZ Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.”

„Zależy nam, by podobnie jak w Agendzie 2030 dążyć do sytuacji, w której każdy obywatel ma prawo i możliwość korzystania z rozwoju.”

Tak prezentuje nową strategię rządową Wicepremier, Minister Rozwoju oraz Minister Finansów Mateusz Morawiecki we wprowadzeniu do publikowanego 9 listopada br. opracowania Global Compact Poland Yearbook – „SDG dla Polski”:

1

W OPERZE NARODOWEJ ODBYłA SIĘ UROCZYSTA GALA w ramach dnia ONZ: „SDG DLA POLSKI”.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z Gali

gala-sdg-2016-4956

Podczas Gali związanej z obchodami Dnia ONZ oraz towarzyszącej jej publikacji Global Compact Yearbook, swój głos wspierający wdrożenie przyjętych przez Polskę na forum ONZ globalnych celów SDG (Sustainable Development Goals – Cele Zrównoważonego Rozwoju) zabrali przedstawiciele rządu, szefowie firm, autorytety naukowe. Do wzmożonej i efektywnej pracy zachęcają ich też celebryci – nowo mianowani Ambasadorami Zrównoważonego Rozwoju.

gala-sdg-2016-4293

Minister Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, w swoim wystąpieniu odniósł się do 16go Celu Zrównoważonego Rozwoju: Pokój, Sprawiedliwość i Silne Instytucje

 

e_sdg-goals_icons-individual-cmyk-16“Ci przedsiębiorcy, którzy są w szarej bądź czarnej strefie, są nieuczciwi w obec obywateli, innych przedsiębiorców i w obec Państwa. Silne instytucje w kontekście 17 Celu Zrównoważonego Rozwoju rozumiem jako takie, które potrafią skutecznie poradzić sobie z tym problemem. (…) Global Compact trafia ze swoim przekazem do przedstawicieli biznesu, potrafi być niezwykle aktualnym, ma bardzo czułe ucho.(…) Staramy się wszystkie proponowane przez Global Compact rozwiązania aplikować w Ministerstwie Finansów, przekształcać w prawo. Podaję rezultaty. W tym roku, za 9 miesięcy, do budżetu Państwa wpłynęło 13 mld złotych więcej z podatków. Znaczna część to efekt ograniczania szarej i czarnej strefy. “

Swoje zaangażowanie tłumaczy jeden z Ambasadorów, Krzysztof Zanussi: „Zrównoważony i odpowiedzialny rozwój ma szanse mieć miejsce, jeśli każdy z nas poczuje się współodpowiedzialny za przestrzeń w której dorasta, żyje i pracuje.”

3

Tuż po godzinie 19.00 rozpoczęła się ceremonia wręczenia statuetek Architektów Zrównoważonego Rozwoju. Są one odpowiedzią na poszukiwanie autorytetów i przykładów osobistego zaangażowania i ciągłej pracy dla rozwoju kraju i poprawy jakości życia jego mieszkańców w każdym wymiarze.

Czesław Lang, działając na rzecz 3go Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG) „Zdrowie i jakość życia” przekonuje: W Polsce to, co niepokoi mnie najbardziej, to rosnący problem otyłości wśród dzieci. Trzeba promować sport i zdrowe odżywianie wśród dzieci i ich rodziców, bo to najlepsza inwestycja w przyszłość. Sport uczy także tak wspaniałych cech jak tolerancja, szacunek i mądrze pojmowana rywalizacja.

 Statuetki Architektów, w ceremonii prowadzonej przez Szymona Hołownię, otrzymały osoby które swoją codzienną pracą wspierają zrównoważony rozwój Polski w  6 kategoriach:

 

gala-sdg-2016-7502-2

Nagrody wręczyli także liderzy biznesowi licznie włączający się w programy Global Compact w ważnych dla siebie obszarach. Dla Solange Olszewskiej, założycielki Solaris Bus Coach ważna jest bezpieczna żywność i produkcja : „Zrównoważone rolnictwo to nasze zobowiązanie dla przyszłych pokoleń, które mają prawo do życia na Ziemi wolnej od plagi głodu i niedożywienia, prawo do zdrowej, ekologicznej oraz wolnej od szkodliwej chemii i antybiotyków żywności.”

W dziedzinie sportu i zdrowia, nagrody przekazali nasi znakomici lekkoatleci Tomasz Majewski i Piotr Małachowski, dając wyraz wsparciu idei gala-sdg-2016-7464-2promocji sportu i nowoczesnego mecenatu sportowego. Statuetki przekazali także m.in. Mateusz Damięcki, aktor, Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich i  Prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk, Prof. Stanisław Ratajski, szef UNESCO w Polsce – mówiąc o działaniach jakie wskazują do podjęcia globalne cele i lokalne potrzeby rozwoju.

 

Wydarzenie było też doskonałą okazją do zapoznania się z obecnymi i planowanymi działaniami polskich instytucji i firm na rzecz rozwoju kraju. Są to także inicjatywy propagujące działania prospołeczne i pro-środowiskowe związane z realizacją celów ONZ .

Ewa Ewgala-sdg-2016-4898-2art zaprezentowała projekt najnowszego filmu dokumentalnego „It’s my Earth – I decide!”. Smog w Chinach, susze w Californii czy powodzie w Holandii – to m.in skutki zmian klimatycznych spowodowanych dewastacją największego lasu tropikalnego w Ekwadorze. Yasuni jest nazywane płucami Ziemi i umiera na naszych oczach. Skutki tego procesu są nieodwracalne. Czas ucieka. Trzeba działać. Jeśli nie teraz – to kiedy? Jeśli nie Ty – to kto?

Szymon Hołownia zaprezentował działania w ramach Fundacji Kasisi, która pomaga osieroconym i chorym dzieciom w Kasisi w Zambii oraz drugiej fundacji, którą założył- Dobra Fabryka.

gala-sdg-2016-7403

 

Towarzyszące wystawy zdjęć przedstawiały projekty, w których partnerzy prezentowali działania związane z wdrażaniem Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Jedna z nich, przygotowana przez Scorpio Studio i Panią Ewę Ewart, dotyczy Yasuni- wilgotnego lasu tropikalnego we wschodnim Ekwadorze, który wymiera wskutek zmian klimatycznych. Projekt wspiera realizację 15 celu zrównoważonego rozwoju- Life on Earth.

gala-sdg-2016-6895

Druga wystawa zdjęć przedstawiała wioskę Kasisi w Zambii, gdzie działalność charytatywną prowadzi Szymon Hołownia i fundacje Kasisi oraz Dobra Fabryka, które założył. Projekty wpisują się szczególnie w realizację 2 Celu Zrównoważonego Rozwoju- No hunger.

gala-sdg-2016-6948

Jak przekonywał podczas wydarzenia Mateusz Damięcki: Ochrona środowiska naturalnego, w tym dbałość o czystą wodę i powietrze, zapewnienie rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także podchodzenie z szacunkiem do świata roślin i zwierząt, powinny być priorytetem zarówno dla instytucji państwowych, świata biznesu, jak i każdego obywatela.”

Gospodarzem oficjalnym Gali SDG dla Polski było Global Compact Poland wraz z polskimi członkami UN Global Compact oraz Partnerami Programów. Koncepcja Programu SDG dla Polski oraz działań programowych przygotowana została przy wsparciu administracji publicznej w szczególności Ministerstwa Rozwoju.

Publikacja Global Compact Yearbook prezentowana podczas wydarzenia powstała dzięki wsparciu Partnera Strategicznego- KGHM Polska Miedź S.A., Partnerów Głównych: Unilever, EmiTel, Grupy Lotos; Totalizatora Sportowego oraz Partnerów Wspierających, w tym Diageo, Zarządu Opery Narodowej oraz  Ekspertów Global Compact biorących udział w wydarzeniu.

 

2