17 Miliardów do wzięcia – udział polskiego biznesu w Przetargach ONZ- Spotkanie z Ministrem Gospodarki podczas EFNI 2015

3 października 2015 | Aktualności

Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce, Kamil Wyszkowski w piątek w Sopocie podczas spotkania na temat zamówień publicznych systemu Narodów Zjednoczonych poinformował, że każdego roku ONZ ogłasza przetargi o wartości ok. 17 mld USD i ta kwota systematycznie rośnie. W spotkaniu uczestniczył też wicepremier minister gospodarki Janusz Piechociński.

Według Wyszkowskiego w systemie zamówień publicznych Narodów Zjednoczonych udział polskich firm wynosi 0,01 proc. W 2014 roku żadna polska firma nie wzięła udziału w przetargu. „To drgnęło; mamy już 43 polskie firmy, które skutecznie w ramach zamówień publicznych NZ wygrały przetargi. To na razie niewiele, ale od czegoś trzeba zacząć, bo to ogromny kawałek rynku” – poinformował Wyszkowski. Jedna z firm np. dostarczyła sprzęt medyczny wykorzystywany do walki z wirusem Ebola.

W przetargach ONZ uczestniczą głównie firmy z Włoch, Francji, Chin i Rosji. Wyszkowski dodał, że z udziałem ministerstwa gospodarki prowadzona jest akcja informacyjna na temat uczestnictwa polskiego biznesu w tym systemie.

Dyrektor przekonywał, że udział w przetargach ONZ jest „relatywnie prosty”. „Mamy tzw. Centrum Zakupowe on line (UN Market Place), gdzie na bieżąco pojawiają się ogłoszenia o kolejnych przetargach” – tłumaczy. W postępowaniach mogą uczestniczyć legalnie i etycznie działające firmy, które mają produkt odpowiedniej jakości. „Dla nas cena nie jest najistotniejsza; kluczowe są relacje jakości produktu do ceny” – dodał. (PAP)

Relacje z panelu organizowanego w ramach Europejskiego Forum Nowych Ideii zamieściły również  portale wnp.pl oraz onet.pl