Biznes i samorządy razem dla zrównoważonego rozwoju

7 października 2019 | AktualnościTagged , , , , , , , , , , , , ,

Firmy i samorządy coraz chętniej włączają się w prace nad realizacją założeń Celów Zrównoważonego Rozwoju. Słuszność ich współpracy podkreślana jest przez większość Polaków. Uważają oni, że to właśnie instytucje powinny przede wszystkim podjąć działania mające na celu walkę ze zmianami klimatycznymi.

2 i 3 października br. odbyły się dwa wydarzenia zorganizowane przez firmę 3M we współpracy z Global Compact Network Poland, dotyczące wprowadzania założeń zrównoważonego rozwoju w dwóch obszarach: samorządowym oraz biznesowym. Panele i dyskusje dotyczyły takich zagadnień jak:

  • Jak firmy i samorząd mogą współpracować, by tworzyć przyjazne i zrównoważone miasta i regiony?
  • Jak zmiany klimatyczne wpływają na wybory konsumentów i oczekiwania wobec firm oraz rządów?
  • Dlaczego zrównoważony rozwój staje się strategicznym wyborem dla firm?
  • Czy Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ) jest możliwa do wprowadzenia w siedzibach międzynarodowych korporacji?

 

Przebieg wydarzeń

Udział w spotkaniu wysokiego szczebla pierwszego dnia „Zrównoważone miasta i zrównoważony biznes” wzięli przede wszystkim przedstawiciele instytucji samorządowych. Marszałek Województwa Dolnośląskiego zadeklarował chęć włączenia się we współpracę z GCNP, a także przyłączenie się do inicjatywy NAZCA. Podobną postawę zaprezentował Prezydent Miasta Wrocławia. Tego dnia odbyła się także projekcja „Klątwy obfitości” w reżyserii Ewy Ewart. Film ten opowiada o zderzeniu świata interesów firm prywatnych z chęcią ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturalnego.

Drugiego dnia odbyła się konferencja „Sustainability Inspired Innovation”. Udział w niej wzięli przede wszystkim przedstawiciele firm podążających ścieżką zrównoważonego rozwoju, zrzeszonych w inicjatywie Global Compact: IKEA, Unilever oraz organizator spotkania 3M. Oni także wyrazili zainteresowanie zwiększaniem współpracy i wymianą doświadczeń w zakresie prowadzenia odpowiedzialnego biznesu, planując cykliczną organizację kolejnych spotkań.

 

Udział GCNP

Polski oddział Global Compact reprezentowany był przez Kamila Wyszkowskiego, Representative and President of the Board GCNP. Pierwszego dnia wygłosił on prezentację pt. „Jak firmy i miasta mogą kontrybuować do celów zrównoważonego rozwoju ONZ?”. Na konferencji mówił z kolei o tym dlaczego zrównoważony rozwój ma znaczenie – w kontekście oczekiwań konsumentów w reakcji na zmiany klimatu.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkań za aktywny udział. Chcemy wyrazić także podziękowanie za wspieranie w ten sposób działalności UN Global Compact, którego celem jest skupianie biznesu zaangażowanego w zrównoważony rozwój.