Dlaczego brak wody jest problemem każdego z nas?

23 maja 2018 | Aktualności

Poniżej publikujemy przetłumaczony artykuł autorstwa Keesa Kruythoffa (Home Care President and Chair of Unilever’s Water Board) opublikowany 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Unilever jest partnerem Global Compact Network Poland, zaś poniższy tekst stanowi przykład dobrych praktyk. Wersja oryginalna znajduje się tutaj.

“Nie mogę uwierzyć, że Cape Town, miasto tak bliskie mojemu sercu, miasto, w którym żyję, może stać się pierwszym tak wielkim ośrodkiem z niedostatkiem wody. Doświadczyliśmy już wielu susz, ale nigdy nie przyszłoby nam do głowy, że całe miasto będzie musiało ograniczać się do 50 litrów na osobę dziennie.

To tyle co 90-sekundowy prysznic, jednokrotne spuszczenie wody w toalecie i nie używanie pralki. Żyjąc w Brazylii, ale także i w Stanach Zjednoczonych, byłem świadkiem tego, jaki wpływ ma brak wody na życie mieszkańców.

Najbardziej jednak przerażające jest to, że dostępu do wody każdego dnia nie mają miliony ludzi na całym świecie, a kolejne miliony piją zanieczyszczoną wodę. To jest nie do zaakceptowania.

Jako biznes, musimy zadać sobie pytanie, jak możemy odpowiedzieć na takie wyzwania?  W tym celu stworzyliśmy w 2010 roku Unilever Sustainable Living Plan.

Nasze produkty trafiają do 2,5 miliarda osób. Zdajemy sobie sprawę z naszego unikalnego położenia, które możemy dobrze wykorzystać. Oznacza to pracę nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które pomogłyby ludziom w obliczu braku dostępu do wody oraz zwiększyłyby jej jakość tak, że nadawałaby się do picia nie stwarzając zagrożenia dla życia lub zdrowia.

Jednym z przykładów takich rozwiązań jest technologia ograniczająca powstawanie mydlin, zastosowana chociażby proszku czyszczącym Sunlight 2-in-1 w południowej Afryce i Indiach.

Wiele z produktów w naszym portfolio nie potrzebuje w ogóle użycia wody, tak jak np. chusteczki Cif do płaskich powierzchni. Niedawno uruchomiliśmy Domestos Flush Less w Cape Town – spray toaletowy do dezynfekcji. To pozwoli ograniczyć spłukiwanie toalety, oszczędzając tym samym wodę.

Jeśli chodzi o wodę pitną, to warto wspomnieć o dwóch naszych produktach: Pureit i Truliva – najbardziej zaawansowane marki zajmujące się dezynfekcją wody.”

Z pełnym tekstem można zapoznać się tutaj.