Podatki. Korupcja i szara strefa – jak uzdrowić system – czyli drugi dzień Global Compact w Polsce na Europejskim Kongresie Gospodarczym

19 maja 2016 | Aktualności

Podatki. Korupcja i szara strefa – jak uzdrowić system – 19 czerwca, podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbył się kolejny panel dyskusyjny z udziałem Dyrektora Kamila Wyszkowskiego. Gościem honorowym spotkania był Minister Finansów, Paweł Szałamacha.

Wspólnie przedyskutowano najważniejsze zagrożenia i wyzwania dla Polski oraz zaprezentowano wnioski płynące z wydanego w tym roku raportu Global Compact Poland – “Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce”.

Pan Minister Paweł Szałamacha potwierdził finalizację prac nad pakietem paliwowym, regulacją utrudniająca życie mafii hazardowej oraz szybkim utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej. Zapowiedzi Pana Ministra są zgodne z rekomendacjami raportu Global Compact Poland, zainaugurowanego w Ministerstwie Finansów 7 kwietnia br.

Celem Programu Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce jest skuteczna walka ze zorganizowaną przestępczością (mafiami) w takich branżach, jak paliwowa, tytoniowa, spirytusowa i hazardowa. Global Compact w Polsce w ramach zawiązanej Koalicji wraz z rządem pracuje nad listą kolejnych branż narażonych na działania mafii. Warto przypomnieć, że w naszym raporcie oszacowaliśmy szarą strefę na 12,4% PKB, czyli nie mniej niż 214 miliardów PLN.

Zapraszamy do zapoznania się z Raportem “Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce”