Dziś rozpoczyna się EFNI, zapraszamy na wydarzenia z udziałem GCNP

26 września 2018 | Aktualności

Dziś rozpoczyna się Europejskie Forum Nowych Idei jako Partner Merytoryczny współorganizujemy szereg aktywności. Zapowiadają się trzy dni ciekawych debat i spotkań z wybitnymi gośćmi.

Zapraszamy w szczególności na wydarzenia z naszym udziałem, które odbędą się już dziś:

26.09 (środa)

16:00-17:15                 Przedpremierowy pokaz filmu Ewy Ewart pt. „Klątwa Obfitości”

 

Dzień 1 | Marco Polo | godz.: 16:00 – 17:15

Partner: Global Compact Network Poland

Przedpremierowy pokaz filmu Ewy Ewart pt. „Klątwa Obfitości”

W 2017 r. Ekwador, bogaty w ropę kraj w Ameryce Południowej, wyszedł ze śmiałą inicjatywą, aby pozostawić w ziemi część zasobów ropy naftowej, jakie znajdują się w Amazonii, w zamian za finansową rekompensatę ze strony międzynarodowej społeczności. To był rewolucyjny pomysł na uratowanie jednego z najważniejszych ekosystemów na Ziemi i ochronę życia dwóch rdzennych plemion żyjących tam w dobrowolnej izolacji. Propozycja dotyczyła Narodowego Parku Yasuni. To jeden z najbardziej bioróżnorodnych obszarów na świecie, na terenie którego znajduje się też jedna trzecia zasobów ropy naftowej Ekwadoru. Jednak ten radykalny plan walki ze zmianami klimatu pojawił się za wcześnie i napotkał na wiele przeszkód. Pod koniec 2017 r. rząd Ekwadoru rozpoczął nowy etap wierceń ropy naftowej na najbardziej wrażliwym obszarze Narodowego Parku Yasuni, co wywołało falę protestów. Film dokumentalny “Klątwa obfitości” po raz pierwszy odsłania kulisy i dramat nieudanej Inicjatywy Yasuni, z jej daleko idącymi globalnymi i regionalnymi konsekwencjami. Film ujawnia walkę Ekwadoru o pogodzenie ekologicznych ambicji z trudnymi realiami gospodarczymi oraz znaczącymi interesami naftowymi. To dylemat, z jakim dziś zmaga się cały świat. Dramat Narodowego Parku Yasuni, jak w soczewce, skupia najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety. W samym sercu lasu deszczowego Ekwadoru toczy się konieczna globalna debata na temat postępu, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i zmian klimatycznych. Stawką jest nasze przetrwanie.
Film stawia dwa kluczowe pytania, które dziś stały się jeszcze bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej.
Czy powinniśmy zostawić ropę naftową w ziemi?
I czym ryzykujemy, zważywszy na ekologiczne konsekwencje kontynuowania wydobycia ropy naftowej, jeżeli odrzucimy radykalną zmianę naszego podejścia do jej eksploatacji na całym świecie?

Paneliści: Ewa Ewart

 

17:15-17:30                 Sesja zdjęciowa po filmie z Ewą Ewart i uczestnikami pokazu

 

17:30-19:00              Przed szczytem COP24 w Katowicach. Okrągły stół poświęcony roli biznesu we wdrażaniu decyzji COP.

 

Dzień 1 | Marco Polo | godz.: 17:30 – 19:00

Przed szczytem COP24 w Katowicach. Okrągły stół poświęcony roli biznesu we wdrażaniu decyzji COP

Wśród prelegentów m.in.:

 • Leon de Graaf, ekspert ds. klimatu w Departamencie Spraw Przemysłowych, BusinessEurope
 • Bernd Dittmann, członek Grupy Pracodawców EKES-u
 • Jan Dusík, dyrektor UNEP na Europę
 • Ewa Ewart, dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych
 • Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
 • Maciej Krzyczkowski, Public Affairs Coordinator, IKEA Retail
 • Gabriela Lenartowicz, posłanka na Sejm RP
 • Bogusława Matuszewska, prezes zarządu Learning Systems Poland S.A.
 • Julia Patorska, lider zespołu ds. analiz ekonomicznych, Deloitte, Polska
 1. Paweł Wideł, dyrektor ds. kontaktów z rządem Opel Poland, prezes zarządu Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych
 2. Kamil Wyszkowski, President of the Board | Representative Global Compact Network Poland

Prowadzenie: Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Daria Kulczycka, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan

Dwudziesty czwarty globalny szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych (COP24) odbędzie się tym razem w Katowicach w terminie od 2 do 14 grudnia 2018 roku. Polska po raz czwarty będzie gospodarzem konferencji, na której przedstawiciele 196 państw świata i Unii Europejskiej negocjować będą, w jaki sposób ograniczyć wzrost temperatury Ziemi do 2, a najlepiej do 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do okresu przedprzemysłowego.

W Katowicach spodziewanych jest ponad 20 tysięcy uczestników – przedstawicieli ONZ i jej wyspecjalizowanych agencji, organizacji międzyrządowych oraz licznych podmiotów pozarządowych, w tym reprezentantów biznesu, związków zawodowych, organizacji środowiskowych, samorządów lokalnych, nauki i mediów.

Szczyt w Katowicach będzie jednym z najważniejszych i najtrudniejszych od wielu lat. Od jego powodzenia zależy, czy porozumienie paryskie zacznie działać od 2020 roku. W 2015 roku w Paryżu został wytyczony długoterminowy cel redukcji emisji oraz wspólna wizja transformacji gospodarki i sposobu, w jaki pozyskujemy i wykorzystujemy energię. Przełomem było ustalenie, że przeciwdziałanie zmianom klimatycznym wymaga współdziałania wszystkich krajów, a nie tylko najwyżej rozwiniętych. Wszyscy sygnatariusze porozumienia mają więc przedkładać krajowe zobowiązania redukcyjne, które w cyklu pięcioletnim będą podlegać przeglądowi. Nie przewidziano jednak retorsji za niewywiązanie się ze zobowiązań.

Zgodnie z porozumieniem, najpóźniej w drugiej połowie XXI wieku powinien być zatrzymany przyrost emisji gazów cieplarnianych. W przeciwnym razie świat czeka katastrofa klimatyczna z dramatycznymi skutkami społecznymi i gospodarczymi. Jej zapowiedzią są nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe i migracja klimatyczna.

Dwa główne zadania szczytu w Katowicach to ustalenie szczegółowych zasad i procedur wdrażania porozumienia paryskiego (ang. Rulebook) oraz podsumowanie skuteczności podejmowanych dotąd działań na rzecz ochrony klimatu w ramach dialogu wspomagającego, tzw. Dialogu Talanoa.

Spotkania przygotowawcze w Bonn i Bangkoku pokazały, że uzgodnienie reguł działania po 2020 roku będzie wyjątkowo trudne z powodu spodziewanych kontrowersji natury zarówno politycznej, jak i ekonomicznej. Z tego powodu w Bangkoku podjęto decyzję o wydłużeniu szczytu o jeden dzień.

niechętny stosunek Stanów Zjednoczonych do przyjęcia zobowiązań redukcyjnych i współfinansowania proklimatycznego będzie dodatkowym utrudnieniem w negocjacjach.

Zupełnie odmienne podejście prezentuje Unia Europejska, realizując najbardziej ambitną politykę klimatyczną na świecie. Ocenia się, że cele klimatyczne UE na 2020 rok zostaną osiągnięte, a możliwe jest, że już w Katowicach Europa zechce zaprezentować podwyższony z 40 do 45% cel redukcji emisji na rok 2030 w odniesieniu do 1990 roku. Komisja Europejska rozpoczęła też prace nad długoterminową strategią klimatyczną do 2050 roju.

Sukcesy proklimatycznej transformacji gospodarki Europa zawdzięcza determinacji swoich polityków, obywateli i biznesmenów. Dla wszystkich ważny jest sukces szczytu w Katowicach, przyjęcie jasnych reguł działania po 2020 roku i zaangażowanie wszystkich kluczowych gospodarek w ochronę klimatu na warunkach porównywalnych do europejskich.

 

22:30-23:45              Dyskusje nocnych marków

 

Dzień 1 | Winoteka/Polskie Smaki | godz.: 22:30 – 23:45

 

 • Ewa Ewart odkrywa. Spotkanie z dziennikarką i reżyserką filmów dokumentalnych. Prowadzenie: Beata Stelmach

Paneliści:

Ewa Ewart

 

28.09 (piątek)

 

15:00-16:00     „Poland-Singapur and CEE-ASEAN Economic Relations”

 

Zamknięte spotkanie lunchowe organizowane przez Konfederację Lewiatan wspólnie z Partnerami z UBS Singapur.

Spotkanie poświęcone będzie współpracy polsko-singapurskiej oraz relacjom między Polską i krajami Europy Środkowo – Wschodniej a krajami Azji Południowo – Wschodniej.

 

Goście specjalni spotkania:

 

 • Dyrektor zarządzający ds. inwestycji regionalnych w UBS Singapur, Kelvin Tey
 • Były Ambasador RP w Singapurze, Zenon Kosiniak-Kamysz

 

Miejsce: Restauracja Polskie Smaki

 

Pełny, trzydniowy program EFNI 2018: http://www.efni.pl/pl-PL/program/