Fakty RMF FM: Wywiad z Kamilem Wyszkowskim nt. raportu ONZ o zmianach klimatu

15 maja 2019 | Aktualności

Uderzający nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych poświęcony wpływu ludzkości na środowisko naturalne pokazuje, że nawet milion gatunków na Ziemi może wyginąć w najbliższe kilkadziesiąt lat. „Sytuację poratować mogą tylko radykalne działania, które musimy podjąć już dzisiaj” – mówią eksperci ds. różnorodności biologicznej ONZ w raporcie.

Kamil Wyszkowski, Prezes Rady Global Compact Network Poland, w swoim wywiadzie w studio Fakty RMF FM mówił o tragicznie pogarszającej się sytuacji środowiska naturalnego na całym świecie.

W momencie, kiedy wyginą milion gatunków roślin i zwierząt, czyli 1/8 gatunków świata, brak tych które wyginęli spowoduje załamanie funkcjonowania pozostałych gatunków.

Kamil Wyszkowski, Prezes Rady Global Compact Network Poland

Na pytanie, jakie konsekwencje czekają na Polskę, Prezes Wyszkowski odpowiedział następująco:

W Polsce najbardziej poważnym problemem jest brak wody oraz zagrożenie dla funkcjonowania Bałtyku. W wodach Morza Bałtyckiego mamy konkretne gatunki zagrożonych ryb, wśród których są śledź, dorsz i foka. Kolejnym problemem jest to, że Bałtyk coraz bardziej się ogrzewa, a za to coraz częściej będziemy widywać sinice i brunatnice, które w konsekwencji powodują zjawisko eutrofizacji.

Według zdania Prezesa Rady GCNP, aby poprawić kondycję środowiska naturalnego w Polsce, rząd powinien podjąć następujące działania:

  • zadbać o Narodowy Program Wodny;
  • stwarzać dobre warunki dla rozwoju technologii wykorzystania energii solarnej, wodnej i energii wiatru;
  • zaprzestać wykorzystanie energii węglowej.

Nie sposób zapominać o szkodach, które wywiera na środowisko naturalne plastik:

8 miliardów ton plastiku zostało wyprodukowano od 1950 r. 300-500 lat – to jest czas rozkładania się zwykłej szczoteczki do zębów. Jeżeli to sobie uświadomimy, to zrozumiemy, że żadna z wyprodukowanych szczoteczek jeszcze nie została rozłożona.

Kamil Wyszkowski, Prezes Rady Global Compact Network Poland

Również podczas wywiadu Kamil Wyszkowski opowiedział o dramatycznych prognozach NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej, którzy przewidują, że „przy zachowaniu obecnego modelu temperaturowego, w 2100 roku staniemy przed problemem migracji klimatycznej. Powstaną strefy klimatyczne, gdzie temperatura będzie sięgała 45-47 stopni Celsjusza”.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu!