Inauguracja High Level Political Forum!

10 lipca 2018 | Aktualności

Poczyniono już znaczne postępy na drodze do realizacji Celów Globalnych, aby skończyć z ubóstwem i głodem. Jednakże osiągnięcie celów wyznaczonych na 2030 rok będzie wymagało jeszcze większej pracy i świadomości, jak bardzo jest to pilne.

“Zostało nam tylko 12 lat, by w pełni zrealizować założenia Agendy, ale jest to jak najbardziej w zasięgu naszych możliwości” – powiedział Liu Zhenmin, UN Under-Secretary-General of Economic and Social Affairs podczas spotkania otwierającego High Level Political Forum – “To będzie wymagało współpracy ze strony legislatorów, koncentracji na implementacji Celów i poczucia obowiązku”.

High Level Political Forum, które zaczęło się 9 lipca i potrwa 10 dni, do 18 lipca, zebrało razem więcej niż tysiąc przedstawicieli rządowych, biznesowych i społecznych. Będą oni omawiać progres poczyniony przez poszczególne państwa w zakresie SDGs i zastanowią się wspólnie, co poszło dobrze, a co można jeszcze poprawić. Jednym z państw prezentujących swój raport, będzie Polska, zaś Global Compact Network Poland będzie częścią zespołu sprawozdawczego.

Marie Chatardová, President of the UN Economic and Social Council (ECOSOC) w swojej przemowie stwierdziła, że realizacja Celów Globalnych wymaga dużo więcej niż “dobrej woli” rządów. “Wiemy, że w tej realizacji mogą pomóc także przedstawiciele społeczeństwa, prywatnego sektora, ośrodki akademickie i inni”.

Źródło: UN

W mowie otwierającej, profesor Jeffrey Sachs, Director of the Center for Sustainable Development at Columbia University, powiedział, że na świecie jest wystarczająco dużo zasobów, aby nikt nie musiał przejmować się biedą oraz że wysiłkiem nie powinno być pomaganie potrzebującym przez duże, rozwinięte państwa. Na podstawie przeprowadzonych przez swój zespół badań stwierdził, że najbardziej zasłużonym krajem jeśli chodzi o realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju jest Szwecja. Co więcej, lista pierwszych dziesięciu państw pokrywa się z listą “najszczęśliwszych” państw.

Źródło: UN News, tłum. własne