Konferencja “Innowacje – Transfer Wiedzy”, Wrocław 3.09.2015

4 września 2015 | Aktualności

„Polska ma szansę stać się jednym z najważniejszych wytwórców innowacji o rynkowym zastosowaniu”, mówi Kamil Wyszkowski Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce. 

Global Compact w Polsce była organizatorem konferencji „Innowacje – transfer wiedzy”, która odbyła się 3 września 2015 roku we Wrocławiu. Konferencja zainaugurowała nowy Program realizowany przez Global Compact w Polsce- „Innowacje – Biznes i Nauka 2015-2020”, a także zapoczątkowała współpracę z jedną z najbardziej innowacyjnych firm w kraju – KGHM Polska Miedź S.A.

Tematem przewodnim było zwiększenie roli innowacji jako potencjalnej szansy rozwojowej Polski.  Biznes wspólnie z nauką jest w stanie wypracować rozwiązania, które wpływają na wzrost konkurencyjności Polski i polskiej gospodarki na globalnym rynku.

Konferencję otworzył Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce wraz z Herbertem Wirthem, Prezesem Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., którzy podkreślili, że budowanie synergii między światem biznesu i nauką to obecnie jedno z najbardziej istotnych wyzwań, przed którymi stoi polska gospodarka.

Kamil Wyszkowski przedstawił program “Innowacje – Biznes i Nauka 2015-2020”, który opiera się na założeniu, że Polska może stać się jednym z ważniejszych wytwórców innowacji o rynkowym zastosowaniu, które będą trendy wyprzedzać i trendy tworzyć.

Global Compact w Polsce oraz KGHM Polska Miedź S.A. nie przez przypadek podjęły współpracę w zakresie promocji innowacyjności. Herbert Wirth podkreślił, że spółka KGHM Polska Miedź S.A., będąc największym producentem srebra i siódmym producentem miedzi na świecie, ma ambicje, aby stać się nie tylko globalnym graczem na rynku wydobywczym, ale także globalnym graczem na rynku innowacji.

W dwóch panelach dyskusyjnych – „Innowacje szansą rozwoju dla Polski – rola nauki i biznesu” oraz „Wsparcie B+R, realną szansą na rozwój sektora prywatnego w Polsce” wzięli udział przedstawiciele innowacyjnego świata nauki, biznesu oraz sektora publicznego m.in: Wojciech Szpil, Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego Sp. z o.o., Sebatian Arana, Dyrektor Zarządzający 3M Poland, Michał Lubieniecki, Wiceprezes Polskiego Instytutu Rozwojowego, Andrzej Tersa, Prezes Energa S.A., Paweł Jarczewski, Prezes Grupy Azoty S.A., Katarzyna Dorywała, Wiceprezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, Stanisław Bielecki, Rektor Politechniki Łódzkiej, Anna  Rogut, Przewodnicząca Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Podczas pierwszego panelu rozmawiano o budowie systemu wsparcia dla odgórnych i oddolnych procesów rozwoju innowacji, zarówno technologicznych jak i społecznych, a Rafał Dutkiewicz, Prezydent Miasta Wrocławia, poświęcił uwagę pytaniom czy Polska może strać się z jednej strony hubem przyciągającym innowacje ze świata, a z drugiej, eksportującym innowacje do krajów ościennych i czy polska myśl techniczna jest konkurencyjna?

W drugiej części konferencji Ronald Binkofski, Dyrektor Generalny Microsoft Polska oraz Mirosław Siwirski, Prezes Zarządu PCC Exol S.A. postarali się odpowiedzieć na pytania na jakie innowacyjne segmenty w pierwszej kolejności kładą czy powinny kłaść nacisk firmy ponoszące wydatki na B+R oraz jak zachęcić przedsiębiorców do tego, aby ich nakłady na B+R były większe?

Dyskusje moderowali Łukasz Korycki, Wicenaczelny Pulsu Biznesu oraz Jerzy Kwieciński, Członek Rady Programowej Global Compact w Polsce, b. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

 

 

Partner wydarzenia