Konferencja poświęcona zrównoważonej gospodarce olejem palmowym

5 listopada 2014 | Aktualności

W dniu 4 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja „Etyka i odpowiedzialność branży kosmetycznej w kontekście gospodarki olejem palmowym”. Konferencja zorganizowana została we współpracy z BASF Polska oraz Polskim Związkiem Przemysłu Kosmetycznego (PZPK), w ramach Programu na rzecz Odpowiedzialnej Chemii.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele biznesu, organizacji branżowych i pozarządowych, jak też administracji państwowej i świata nauki.

Olej palmowy jest najpowszechniej wytwarzanym olejem roślinnym na świecie, jego roczna produkcja plasuje się na poziomie ponad 50 mln ton. Według szacunków, olej palmowy zawarty jest w 33% wszystkich produktów dostępnych w supermarketach. Znajdziemy go w żywności, detergentach, kosmetykach, a nawet biopaliwach. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na olej palmowy wycinane są olbrzymie połacie lasów deszczowych (według WWF co godzinę wycinana jest powierzchnia równoważna 300 boiskom piłkarskim). Zanikanie lasów stanowi jedną z głównych przyczyn zmiany klimatu. Produkcja certyfikowanego oleju palmowego wynosi ponad 4 mln ton rocznie, czyli stanowi jedynie około 9% światowej produkcji oleju palmowego. Certyfikacja upraw palm olejowych ma szczególne znaczenie, gdyż jest to ważne narzędzie wspierające zrównoważoną gospodarkę olejem palmowym.

Zaproszeni goście poruszyli tematy  rosnącego zapotrzebowania na olej palmowy, ograniczonej ilości certyfikowanych upraw, a także ceny i postrzegania produktów etycznych przez finalnego konsumenta. Wśród prelegentów, oprócz przedstawicieli UN Global Compact Poland, BASF oraz Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego byli również reprezentanci WWF Polska, L’OREAL, Oriflame Cosmetics, a także Akademii Leona Koźmińskiego, Ministerstwa Środowiska oraz Ambasady Tajlandii.

Szansę wypowiedzenia się w tematach związanych ze zrównoważonym rozwojem mieli nie tylko prelegenci – mogli to zrobić wszyscy uczestnicy podczas czterech dyskusji  panelowych.

Jednym z wniosków konferencji jest potrzeba szerszej edukacji zarówno branży kosmetycznej w temacie gospodarki olejem palmowym jak i samego konsumenta na temat wartości odpowiedzialnych i wyprodukowanych w sposób zrównoważony produktów.

W ramach podsumowania, prezes Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego dr Joanna Popławska podkreśliła rolę odpowiedzialnego biznesu w kontekście zastosowania oleju palmowego w przemyśle kosmetycznym tym samym dając jasny sygnał branży, iż nadszedł czas na zaangażowanie się w ten temat w Polsce.

 

 

Na podstawie: Informacja prasowa