Rząd polski wstępuje do Rady Rządowej United Nations Global Compact. Polska będzie miała znaczący głos w kierunku działań UN Global Compact, jako pierwszy kraj reprezentujący Europę Środkowo-Wschodnią.

15 lipca odbyło się oficjalne podpisanie porozumienia o wejściu Polski w struktury UN Global Compact. Polski rząd reprezentował Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński a UN Global Compact Executive Director Lise Kingo.

Nawiązanie tej współpracy jest efektem dwuletniego dialogu i przygotowań pomiędzy Global Compact a Ministerstwem. Oficjalna decyzja została podjęta podczas COP24 (relacja).

Jakie benefity przyniesie członkostwo polskiemu biznesowi?

Jak podkreślił w trakcie wizyty Minister Jerzy Kwieciński:

„Przystąpienie Polski do elitarnego grona Rady Rządowej UNGC jest ważnym sygnałem, nie tylko dla polskich przedsiębiorstw, ale dla całej społeczności międzynarodowej, wskazującym na rosnące znaczenie Polski, polskiej gospodarki i polskiego biznesu. Obecnie naszym kluczowym zadaniem jest silniejsze włączenie polskich przedsiębiorstw do tej współpracy.”

To także szansa na zwiększenie udziału polskich firm w ramach przetargów ONZ.

W systemie zamówień publicznych Organizacji Narodów Zjednoczonych bierze udział ponad 30 Agencji. Wartość tego rynku wynosi ponad 18 miliardów dolarów rocznie i ciągle wzrasta. Dotychczas udział polskich przedsiębiorstw był minimalny. Obecność Polski w pracach Rady Rządowej UN Global Compact może znacząco przyczynić się do poprawy sytuacji.

To dla nas wielki zaszczyt, że Polska dołączyła do tego elitarnego grona. Dzięki temu jako kraj, będziemy mieli znaczący głos w kształtowaniu globalnych trendów i kierunków działań dla biznesu na całym świecie. Przełoży się to nie tylko na dostęp do międzynarodowej sieci liderów biznesu (10 000 firm z ponad 160 krajów) i jego know-how, ale również do promocji za granicą działań i programów Global Compact Network Poland, które prowadzimy wspólnie z polskimi członkami.

Czym jest Rada Rządowa UN GC?

Rada Rządowa UN Global Compact (UN Global Compact Government Group) zrzesza kluczowych rządowych przedstawicieli, którzy zapewniają wsparcie polityczne, finansowe i programowe.

Obecnie w skład Rady Rządowej UNGC wchodzą takie kraje jak: Chiny, Dania, Finlandia, Hiszpania, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, a teraz również Polska.

 

 

Global Compact jest siecią ONZ, która skupia już blisko 10 tysięcy firm z ponad 160 krajów. Celem współpracy jest jak skuteczne wdrożenie Celów Zrównoważonego Rozwoju, poprzez zaangażowanie biznesu i implementację 10 Zasad UNGC.