Program “Żegluga Śródlądowa” i “Bałtyk” oraz polityka energetyczna na Forum Przemysłowym w Karpaczu

23 grudnia 2015 | Aktualności

Gościem tegorocznego Forum Przemysłowego, mającego miejsce w dniach 18-20 grudnia 2015 r. w Karpaczu, był Pan Kamil Wyszkowski – Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce.

Panel “Geopolityczne i społeczno-gospodarcze problemy tworzenia międzynarodowych korytarzy transportowych” był doskonałą okazją do debaty na temat wyzwań globalnych związanym z rozwojem korytarzy transportowych i infrastruktury, ze szczególnym uwzględnieniem Europy oraz Azji. W rozmowie został poruszony temat m. in. koncepcji rozwoju korytarzy transportowych łączących Bałtyk z Adriatykiem i Morzem Czarnym oraz Morzem Północnym w kontekście Transeuropejskiej Sieci Transportową (TEN-T). Stanowisko Global Compact w Polsce zostało wyrażone w oparciu o cele Programów “Żegluga Śródlądowa” oraz “Bałtyk”, których część merytoryczną stanowią raporty eksperckie “Żegluga Śródlądowa – Wisła” oraz “Bałtyk dla wszystkich”.
Moderatorem panelu był Pan Jurij Gromyko – Dyrektor Instytutu Zaawansowanych Studiów im. Schiffers w Rosji. Gośćmi panelu byli Pan Kamil Wyszkowski – Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce, Pan Vytautas Nauduzas – Ambasador Republiki Litwy w Kazachstanie oraz Pan Paolo Raimondi – Koordynator Włoskiego Komitetu ds. Projektu Razvitie.

W ramach panelu “Regulacje energetyczne a rozwój technologiczny. Jakie relacje?” zastanawiano się nad przyszłością polskiej polityki energetycznej w kontekście zawartego 12 grudnia 2015 r. porozumienia klimatycznego w Paryżu w ramach COP21 oraz stanowiska Global Compact w Polsce na temat inwestycji rozwojowych w sektorze energetycznym, które powinny być pilnie dokonane w Polsce, tak aby energetyka była bardziej konkurencyjna i innowacyjna.
Panel był moderowany przez Pana Rafała Zasunia – Redaktora Naczelnego portalu WysokieNapiecie.pl. Udział w nim wzięli Pan Kamil Wyszkowski – Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce, Pan Igor Muszyński – Partner w Chadbourne and Parke LLP oraz Pan Tomasz Szmuc – Prorektor ds. Współpracy w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.