Postanowienia porozumień paryskich z 2015 roku zakładają redukcję emisji gazów cieplarnianych, tak aby zatrzymać ocieplenie klimatu najlepiej na poziomie 1,5⁰ C. Sceptycy skłonni są powątpiewać czy to, ile jesteśmy w stanie zdziałać w najbliższych latach wystarczy do osiągnięcia oczekiwanych efektów. Bez względu na owe szacunki i krytykę, konieczne jest podejmowanie zdecydowanych działań w różnych obszarach. UN Global Compact angażuje sektor prywatny w dyskusję nad problemami środowiskowymi i społecznymi. Stara się też doprowadzić do wprowadzenia zmian na lepsze w obecnym modelu gospodarczym.
Aby przeprowadzić zrównoważoną i sprawiedliwą transformację gospodarczą niezbędne jest zaangażowanie zarówno sektora publicznego, jak i biznesu. W ramach przygotowań do Climate Action Summit 2019 prace prowadzone są w 9 obszarach:
- Opracowanie strategii działania skutecznego wdrożenia planów mających na celhttps://www.un.org/en/climatechange/un-climate-summit-2019.shtmlu zatrzymanie ocieplania klimatu (Mitigation Strategy)
- Czynniki społeczne i polityczne (Social&Political Drivers)
- Mobilizacja i działania młodych (Youth&Mobilization)
- Zmiana modelu energetycznego (Energy Transition)
- Zmiany w przemyśle (Industry Transition)
- Rozwiązania oparte na przyrodzie (Nature Based Solutions)
- Miasta i działania lokalne (Infrastructure, Cities & Local Action)
- Działania mające na celu zwiększenie odporności na zmiany w świecie i adaptację do nich (Resilience&Adaptation)
- Finanse a klimat oraz wycena emisji dwutlenku węgla (Climate Finance & Carbon Pricing)
W każdy z nich włączają się także przedstawiciele sektora prywatnego, zaangażowani we współpracę z UN Global Compact. W nadchodzących zapraszamy do śledzenia naszych profili na Facebooku, LinkedInie oraz Twitterze, by pozostać na bieżąco i móc lepiej zrozumieć cel nadchodzącego szczytu.