Publikacja Raportu o Rozwoju Społecznym 2014

29 lipca 2014 | Aktualności

24 lipca w Tokio odbyła się uroczysta premiera Raportu o Rozwoju Społecznym 2014 (The Human Development Report 2014). W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Shinzō Abe, Premier Japonii, Helen Clark, Administrator UNDP oraz Khalid Malik, Dyrektor Biura HDR.

Raport o Rozwoju Społecznym to wydawana corocznie publikacja przygotowywana przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Tegoroczny raport podkreśla zarówno potrzebę promowania ludzkich wyborów jak i ochrony osiągnięć poczynionych w sferze rozwoju społecznego. Zwraca on uwagę na fakt, że jeśli nie zaradzi się problemowi ludzkiej bezbronności, rozwój społeczny nie będzie ani sprawiedliwy ani trwały.

Poziom ubóstwa oparty na danych o dochodach wskazuje, że 1,2 miliarda ludzi utrzymuje się dziennie za mniej niż 1,25 dolara. Jednak, według opracowań UNDP opartych na wielowymiarowym wskaźniku ubóstwa (UNDP Multidimensional Poverty Index), prawie 1,5 miliarda ludzi w 91 krajach rozwijających się żyje w biedzie, dodatkowo potęgowanej niedostatkiem zdrowia, edukacji i standardów życia.

Raport zwraca uwagę, ze w dzisiejszym świecie istnieje powszechne poczucie niepewności w dziedzinie zapewnienia środków do życia, osobistego bezpieczeństwa, jakości środowiska naturalnego i globalnej polityki. Wysokie osiągnięcia w kluczowych aspektach rozwoju społecznego, takich jak ochrona zdrowia czy odżywianie, może szybko zostać podważone przez klęski żywiołowe lub dekoniunkturę gospodarczą. Zdarzające się kradzieże i napaści mogą pozostawiać ludność fizycznie i psychicznie zubożałą, a korupcja i obojętność instytucji państwowych pozbawiają ludzi odpowiedniej pomocy.

Mimo wszystko analiza porównawcza kolejnych Raportów pokazała, że większość ludzi w przeważającej liczbie krajów odnotowuje stały wzrost rozwoju społecznego. Postęp technologiczny, edukacja i dochody dają coraz większą nadzieję na dłuższe, zdrowsze i bardziej bezpieczne życie.

Wg tegorocznego Raportu, w rankingu stworzonym na bazie wskaźnika rozwoju społecznego (Human Development Index), Polska awansowała na 35 miejsce, plasując się w grupie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego. Warto odnotować, że jak dotąd jest to najwyższa pozycja, na jakiej uplasowała się Polska. Tym samym obserwowany jest stały wzrostowy trend rozwoju jakości życia w Polsce.

Szczegółowe informacje oraz dostęp do Raportu w wersji cyfrowej znajdują się na stronie UN Human Development Report 2014 Office New York.

Poniżej krótki film z uroczystej premiery Raportu o Rozwoju Społecznym 2014 (The Human Development Report 2014).

[youtube id=”NBoaQtaQAOs” width=”680″ height=”383″]