Spotkanie z członkiem Rady Programowej Global Compact Network Poland, Muhammadem Yunusem w Brukseli, 24 marca 2015

30 marca 2015 | Aktualności

24 marca w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli odbył się briefing prasowy z udziałem Muhammada Yunusa, członkiem Rady Programowej Global Compact Network Poland. Było to wydarzenie inaugurujące konferencję organizowaną przez Global Compact Network Poland and Belgium we współpracy z biurem posła Parlamentu Europejskiego Michała Boniego, z ośrodkiem dialogu i analiz THINKTANK, Centrum Stosunków Międzynarodowych (CIR), KGHM Polska Miedź S.A., Microsoft Sp. z o.o., Totalizatorem Sportowym Sp. z o.o., a także Wyższą Szkołę Pedagogiczną im. Janusza Korczaka, Antwerp Management School oraz Konfederacją Lewiatan. Konferencja adresowana była do polityków, głownie tych działających  na szczeblu unijnym, prezesów i dyrektorów firm, a także naukowców zajmujących się tematyką społecznie odpowiedzialnego biznesu i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem czego dowodem było liczne przybycie dziennikarzy na konferencję prasowej 24 marca oraz wysoka frekwencja wśród decydentów, którzy przybyli na konferencję 25 marca.

„Wiele wynalazków miało swój początek w Science Fiction, to wyobraźnia napędza nas do działania, dlaczego nie pisujemy społecznej fikcji? Wszystko ma początek w naszych umysłach- używając wyobraźni możemy zmieniać rzeczywistość”

Tak Muhammad Yunus zachęcał wszystkich zgromadzonych na konferencji prasowej do otwarcia się na pokłady kreatywności, które drzemią w każdym z nas i które napędzają nas do zmian. Profesor Yunus jest idealistą- ale fakt, iż udało mu się wcielić swoje wizje w życie, i to z ogromnym sukcesem, nie pozwala przejść obojętnie wobec jego optymistycznej wizji.

Jakie wskazówki ma dla świata biznesu filozofia Muhammada Yunusa? W miejsce działań CSR, które według Noblisty często niewiele różnią się od działalności filantropijnej przynoszącej tylko doraźne korzyści, profesor Yunus proponuje otwieranie tzw. „społecznych biznesów” (“social business“), działalności, które opierają się na tradycyjnych dla biznesu zasadach poza jedną- nie są prowadzone dla zysków finansowych, ale dla zysków w postaci dobra społecznego. Biznes społeczny to alternatywa dla tych, którzy chcą zmieniać świat na lepszy, nie jednorazowo, ale przyczyniając się do długofalowych zmian. Muhammad Yunus wierzy, że ludzie nie są jednowymiarowi i chęć zysku nie jest jedynym motorem napędzającym ich do działania. Jak mówił profesor Yunus „myślenie, że każdy biznes musi przynosić zyski jest niewłaściwe, nie ma takiego prawa, które zmuszałoby nas do kreowania zysków. Jeśli ktoś mówi, że to szalone, ja odpowiadam: ludzie są bardziej szaleni niż myślisz- na świecie miliony dolarów rozdawane są za darmo w ramach doraźnej pomocy charytatywnej- jeśli ja jestem szalony, to taka działalność jest superszalona”. Jednym z przykładów „społecznego biznesu” jest np. założony przez profesora Yunusa Grameen Bank realizujący koncepcję mikrokredytów, za którą Muhammad Yunus otrzymał Pokojowa Nagrodę Nobla w 2006 roku.