Spotkanie z Muhammadem Yunusem

31 lipca 2014 | Aktualności

Już w sobotę, 2 sierpnia, przed Uczestnikami jubileuszowego 20. Przystanku Woodstock, w ramach Akademii Sztuk Przepięknych, okazja do niezwykłego spotkania. O godzinie 11.30 specjalnym gościem festiwalu będzie przedstawiciel Rady Programowej UN Global Compact w Polsce, Laureat Nagrody Nobla – Muhammad Yunus!

Na miejsce festiwalu udał się także Kamil Wyszkowski, Krajowy Przedstawiciel UN Global Compact, aby w trakcie piątkowych spotkań z Muhammadem Yunusem omówić plany działań na drugą połowę 2014 roku oraz na rok 2015.

Muhammad Yunus to bangladeski wykładowca ekonomii na tamtejszym uniwersytecie. Twórca pojęcia mikrokredytu. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku. W 1957 r. rozpoczął studia na Wydziale Ekonomii na Uniwersytecie Dhaka i ukończył je w 1961. Po ukończeniu studiów Yunus był asystentem w Szkole Ekonomii u profesorów – Nurula Islama i Rehmana Sobhana. Następnie w 1961 został powołany jako wykładowca ekonomii w Chittagong College. W 1965 otrzymał stypendium Fulbrighta na studia w USA. W 1971 r. uzyskał stopień doktorski z ekonomii na Vanderbilt University w ramach programu Rozwoju Gospodarczego (GPED). W latach 1969 – 1972 był adiunktem ekonomii na Middle Tennessee State University w Murfreesboro.

W uzasadnieniu do przyznanej Yunusowi Pokojowej Nagrody Nobla można przeczytać: „za ich wysiłki na rzecz stworzenia warunków do ekonomicznego i społecznego rozwoju od podstaw”.