Światowy Dzień Środowiska (05.06.2018)

6 czerwca 2018 | AktualnościTagged , , , ,

5 czerwca świętowaliśmy Światowy Dzień Środowiska. Z tej okazji przedstawiciele Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych zaprezentowali w New Delhi raport “Single-use Plastics: A roadmap for Sustainability.” 

Dokument jest wynikiem międzynarodowej współpracy i składa się z case studies z ponad 60 państw. Skupia się także na kompleksowych relacjach dotyczących produkcji plastiku i proponuje rozwiązania mające na celu skuteczne i zrównoważone zarządzanie nim. Pośród rekomendacji znalazły się przykłady działań, które ustawodawcy mogą podjąć, by poprawić jakość zarządzania odpadami, promować produkty przyjazne środowisku, edukować konsumentów, czy wprowadzić regulacje prawne dotyczące zakazu jednorazowego użycia plastiku.

Wniosek z raportu jest taki, że proponowane działania mogą być bezbolesne i opłacalne – najwięcej zyskają ludzie i planeta”

~Erik Solheim Head of UN Environment

Na całym świecie w każdej minucie kupowanych jest milion plastikowych butelek, zaś w skali roku zużywanych do 5 bilionów plastikowych reklamówek. W sumie połowa wyprodukowanych w ten sposób towarów jest wykorzystywana tylko raz, a następnie wyrzucana. Nasza planeta ma ogromny problem z nadmiarem śmieci. Plastikowe odpady stały się cechą charakterystyczną Ziemi.

Jak do tego doszło?

  • Od 1950 roku do lat siedemdziesiątych produkowano niewiele plastiku, zarządzanie odpadami było więc relatywnie łatwe;
  • Do lat 90-tych produkcja plastiku zwiększyła się trzykrotnie, tak samo jako ilość odpadów;
  • Na początku XXI wieku w ciągu dekady odpadów plastikowych pojawiło się tyle, co w ciągu ostatnich czterdziestu lat.
  • Dziś produkujemy ok. 300 milionów ton plastikowych odpadów rocznie. To prawie tyle, co łączna waga wszystkich ludzi.

Naukowcy szacują, że od lat pięćdziesiątych wyprodukowano 8,3 miliardów ton plastiku, z czego 60% skończyło na wysypisku śmieci lub w naturalnym środowisku.

Zauważalne są także inne martwiące trendy. Popularnym zjawiskiem jest nadmierna produkcja plastiku przeznaczonego do jednokrotnego użytku, zamiast wielokrotnego. Ponad 99% plastiku jest produkowana z substancji chemicznych pochodzących z zanieczyszczonych i nieodnawialnych zasobów.

Oprócz spowolnienia produkcji plastiku, potrzebne jest także umiejętne zarządzanie już istniejącymi odpadami. Tylko 9% plastikowych śmieci zostało ponownie przetworzonych.

 

Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG)