Wiceminister energii Michał Kurtyka powołany na Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24

9 maja 2018 | AktualnościTagged , , ,

Pełnomocnikiem ds. Prezydencji COP24 w Katowicach został Wiceminister Energii Michał Kurtyka. Powołał go na to stanowisko Premier Mateusz Morawiecki 27 kwietnia 2018 roku.

Coroczne sesje COP (Conference of the Parties) to wydarzenie rangi międzynarodowej. Dotyczy negocjacji klimatycznych, zaś w tym roku jego gospodarzem będzie Polska – spotkanie odbędzie się w grudniu 2018 roku w Katowicach. COP, czyli Konferencje Stron, to najwyższy organ UNFCCC (Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie klimatu). Zadaniem wiceministra Michała Kurtyki będzie organizacja szczytu oraz inicjowanie  i wspieranie dialogu pomiędzy światowymi przywódcami w zakresie polityki klimatycznej.

W trakcie wydarzenia negocjowany będzie m.in. Pakiet Implementacyjny dla Porozumienia Paryskiego, pierwsza w historii międzynarodowej umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Ustalone zostaną także ramy finansowania polityki klimatycznej. Działania te i decyzje, które się z nimi wiążą, wyznaczą światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Z życiorysem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Energii, Michała Kurtyki można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Energii lub klikając w odnośnik tutaj.