WNP.pl: Kamil Wyszkowski o przeszkodach w drodze do czystego powietrza i walce ze smogiem w Polsce

18 lutego 2019 | Aktualności

Kamil Wyszkowski, Representative/President of the Board Global Compact Network Poland, był gościem WNP.pl, gdzie udzielił wywiadu dot. problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce, m.in. braku należnego przestrzegania prawa w zakresie wymiany kotłów węglowych.

“W Polsce jest ok. 5,3 mln domów jednorodzinnych, z czego ponad 3,5 mln (ok. 67 proc.) ma kotły węglowe wsypowe, które trzeba wymienić na nisko- i zeroemisyjne systemy grzewcze. To praca na lata,” – mówi Kmail Wyszkowski.

Na globalnej mapie jakości powietrza Polska jest na 73. pozycji. Przed nami są 72 kraje, gdzie jest jeszcze gorzej. Z raportu WHO z 2018 r. wynika, że aż 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. W podobnym raporcie WHO z 2016 r. polskich miast było 33. Ten wzrost wynika z tego, że w Polsce poprawił się system monitorowania jakości powietrza. Pojawiły się kolejne miasta, które objęto pomiarem i dzięki temu pojawiła się informacja o poziomie zanieczyszczeń w kolejnych lokalizacjach.

Kamil Wyszkowski wyjaśnia, że „najpoważniejszym problemem w Polsce wcale nie jest to, że nie wiemy co zrobić, żeby mieć czyste powietrze, tylko mamy problem z nieprzestrzeganiem prawa i bylejakością w jego stosowaniu. Przykładem może służyć powszechna praktyka spalania olejów zużytych w warsztatach samochodowych i instalacjach, które nie są do tego przygotowane”.

Czytaj cały artykuł