Oficjalna premiera kampanii “Pierwsza doba bez smogu” (5 grudnia 2018 r.) COP24

1 grudnia 2018 | Aktualności

“Pierwsza Doba bez Smogu” to kampania stworzona przez Global Compact Network Poland oraz Walk Creative, która ma zwrócić uwagę na systematycznie pogarszający się stan powietrza w Polsce.

5 grudnia o godzinie 15:00  odbędzie się oficjalna premiera kampanii.

Kampania zwraca uwagę na rozmiar problemu jakim jest smog. Skoro jest tak powszechny, zdaje się, że można go uniknąć jedynie nie oddychając. Wstrzymywanie oddechu jest punktem wyjścia do tytułowego celu akcji: zebrania Pierwszej Doby bez Smogu. Każdy zarejestrowany, wstrzymany oddech to czas, który automatycznie doliczy się do głównego licznika. Celem jest zaangażowanie jak największej liczby osób i wspólne zebranie 24 godzin. W akcji można wziąć udział nagrywając film, na którym wstrzymuje się powietrze, wstawić go na Instagram i oznaczyć @wstrzymajsmog. Już na starcie 50 ambasadorów akcji zebrało ponad 45 minut bez smogu.

Kampanię swoim udziałem wspierają Ambasadorzy Global Compact oraz znani ludzie ze świata sportu, kultury, sztuki, mediów i show-biznesu, którzy włączyli się pro bono do akcji. Do tej pory zaangażowali się m.in.: Robert Korzeniowski,Krzysztof Zanussi, Małgorzata Foremniak,Magda Gessler, Rafał Sonik, Aleksandra Popławska, Tadeusz Gessler, Agnieszka Cegielska, Leszek Lichota, Mateusz Damięcki, Krzysztof Ibisz, Julia Wieniawa, Szymon Hołownia, Rezigiusz, Joanna Jabłczyńska, ks. Adam Boniecki, Anna Skura, Paweł Deląg, Vienio, Katarzyna Bosacka, Patrick the Pan, Ajgor Ignacy, Wiktor Mrozik, Krzysztof Materna oraz Kędzior.

Akcja ma być impulsem wskazującym, że każdemu zależy na czystym powietrzu i że warto o to zabiegać. Dzięki prostemu mechanizmowi, łatwo można dołączyć i wyrazić swoje zaangażowanie. Każdy może być twórcą i dołożyć swoją filmową cegiełkę, która zostanie umieszczona na dedykowanym profilu na Instagramie @wstrzymajsmogi na stronie www.pierwszadobabezsmogu.pl. Będzie to również baza informacji o tym, co można zrobić samemu, by smogu było mniej.

Finał pierwszej fazy akcji przypada na 5 grudnia br. Właśnie wtedy, podczas Szczytu Klimatycznego (COP24) w Katowicach odbędzie się projekcja 24-godzinnego filmu złożonego z wstrzymanych oddechów.


19:00 – 22:30 KINO KOSMOS

Spot kampanii będzie również emitowany w kinie Kosmos, o godzinie 19:00 przez oficjalną premierą   filmu dokumentalnego Ewy Ewart „Klątwa obfitości”, który stawi pytanie przed całym społeczeństwem międzynarodowym: czym ryzykujemy, zważywszy na ekologiczne konsekwencje kontynuowania wydobycia ropy naftowej?