Be careful! Przeciwdziałanie handlowi ludźmi podczas kryzysu uchodźczego

Handel ludźmi jest niestety częstym zjawiskiem towarzyszącym kryzysom uchodźczym. To zagrożenie może pojawić się również w kontekście kryzysu na polsko-ukraińskiej granicy, dlatego już dziś włączamy się w działania prewencyjne wraz z Ośrodkiem Badań Handlu Ludźmi Uniwersytetu Warszawskiego. 

Istotą handlu ludźmi jest przejęcie kontroli nad drugim człowiekiem i jego zniewolenie w celu czerpania z tego korzyści. Ofiarami handlu ludźmi są osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, prawnej lub – jak to ma miejsce obecnie – uciekające przed wojną.

Handlem ludźmi zajmują się doskonale zorganizowane grupy przestępcze, działające w sposób wzbudzający zaufanie i wykorzystujący słabość ofiar.

Co możemy zrobić?

Aby systemowo przeciwdziałać handlowi ludźmi, z jednej strony niezbędna jest ochrona i działania ze strony organów państwa, w tym rejestrowanie zarówno osób przekraczających granicę, jak i tych niosących pomoc. Z drugiej strony niezwykle ważne jest wzbudzanie świadomości zagrożenia wśród samych uchodźczyń i uchodźców, a także każdego z nas, niosących pomoc.

Dlatego gorąco zachęcamy do pobrania, wydrukowania i rozdawania w jak największej liczbie ulotek przygotowanych przez Ośrodek Badań Handlu Ludźmi na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z UN Global Compact Network Poland i UN Global Compact Network Ukraine.

W odpowiedzi na apel UN Global Compact Network Poland wydruk pół miliona ulotek sfinansowała firma Druk Info i już w poniedziałek (14.03.) dotrą na granicę. Aby dobrze przygotować wolontariuszy do wspierania  przybywających do nas mieszkanek i mieszkańców Ukrainy, zorganizowaliśmy też 12.03.2022 r. szkolenie, podczas którego o zjawisku Human Traffickingu opowiedzieli prof. dr hab.  Zbigniew Lasocik, kierownik Ośrodka Badań Handlu Ludźmi na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, oraz dr Hanna Machińska, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ulotka do pobrania w formacie .pdf: Human Trafficking ulotka

Ulotka w formacie .jpg: Ulotka przód Ulotka tył

Plakat do pobrania: Human Trafficking plakat