Konflikt oraz niestabilna sytuacja społeczna, ekonomiczna lub polityczna wpływają zarówno na życie osób indywidualnych jak i na funkcjonowanie sektora biznesowego.  Business for Peace (B4P) to platforma w skład której wchodzi 130 firm z 37 państw. Platforma ułatwia współpracę międzysektorową oraz międzynarodową, dzięki czemu przyspiesza procesy oraz działania które mogą przysłużyć się do zachowania pokoju na świecie.

 

Jakie są korzyści dla firm, płynące z włączenia się do platformy B4P?

  • firmy lepiej identyfikują oraz zarządzają zarówno ryzykiem  jak i pojawiającymi się możliwościami biznesowymi poprzez redukcję kosztów operacyjnych
  • ułatwione jest zaangażowanie w dialog publiczno-prywatny celem ustalenia lokalnych priorytetów oraz implementacji projektówx
  • firmy poznają najlepsze praktyki realizowane na całym świecie i dzięki temu własną strategię i działania wpisują w międzynarodowe normy i standardy
  • firmy zachęcane są do demonstrowania przywództwa w danym obszarze działań

 

Global Compact Poland członkiem Business for Peace

Global Compact Poland przyłączyło się do Business for Peace w 2015 roku.

Global Compact Poland jest jednym z 18 lokalnych sieci UN Global Compact aktywnie uczestniczących w działaniach na rzecz zachowania pokoju na świecie. Na chwilę obecną pozostałe aktywnie działające w obszarze Busniess for Peace sieci Global Compact to: Indie, Indonezja, Izrael, Kanada, Kolumbia, Meksyk, Niemcy, Pakistan, Korea Południowa, Sri Lanka, Sudan, Turcja, Uganda oraz Wielka Brytania.

 

SOLIDARNI Z UCHODŻCAMI – pierwszy program w ramach Business for Peace w Polsce

W ramach platform Business for Peace Global Compact rozpoczął program “Solidarni z Uchodźcami”. W sierpniu 2015 roku zostały podjęte pierwsze kroki odpowiadające na wyzwania Programu.

Katarzyna Rudnicka, Członek Rady Programowej Global Compact w Polsce, Prezes firmy Vivenge zainicjowała pierwszą akcję w ramach nowo powstałego Programu. Akcja została przeznaczona dla dzieci, ubiegających się o azyl.

Katarzyna Rudnicka
Nikt nie powinien pozostać obojętny na los dzieci. Dzieci z Syrii, Czeczenii czy Iraku zasługują na takie same prawa, jak nasze własne dzieci. Wszyscy jesteśmy równi.
Katarzyna Rudnicka, Prezes Vivenge

 

Trzech partnerów: Global Compact w Polsce, Vivenge oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców we współpracy z TVN24 BiŚ i reporterką TVN – Katarzyną Karpą-Świderek, zorganizowało tygodniową półkolonię dla 40 dzieci.

Urząd do Spraw Cudzoziemców wybrał do projektu pilotażowego największy w Polsce „ośrodek  dla uchodźców” – Ośrodek  Warszawy-Targówka. Półkolonie zostały zorganizowane dla dzieci w wieku 5-12 lat. Większość dzieci pochodziła z Kazachstanu, Syrii, Iranu, Ukrainy i Czeczenii.

W ramach półkolonii dzieciom zapewniono codzienne bezpłatne połączenia autobusowe
z wyznaczonych przystanków, drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Każdy dzień był pełen różnorodnych atrakcji, w tym m.in. : zajęcia basenowe, tenisowe, gry w „basenie z piłeczkami”, zjeżdżanie na oponach, mecze koszykówki i lekcje językowe. Wszystkie działania obozu, codzienne posiłki oraz stroje kąpielowe i t-shirty zostały bezpłatnie dostarczone do centrów sportowych dzięki Vivenge.

Zajęcia sportowe i językowe miały ogromny wpływ na nasze dzieci. Pod koniec tygodnia były one bardziej spontaniczne i pewne siebie. Dzieci stały się lepszymi towarzyszami do zabawy oraz wykazywały wolę do integracji z innymi. Dzieciaki też mniej kłóciły się między sobą”, stwierdził opiekun dzieci z Centrum recepcji.

Mamy nadzieję, że W Polsce będzie coraz więcej pozytywnych działań, skierowanych na rzecz poprawy jakości życia uchodźców. Jedynie wspólnie i solidarnie podejmowane działania mogą zniwelować rodzące się wykluczenie społeczne i ekonomiczne tysięcy osób.