UN Global Compact Network Poland od 2014 roku we współpracy z Ministerstwem Finansów oraz biznesem monitoruje wyzwania dotyczące szarej strefy w Polsce. Program przeciwdziałania szarej strefie 2014-2023 zakończył się istotnymi sukcesami, które wyrażone są większymi wpływami do Skarbu Państwa oraz mniejszą liczbą zgłoszeń dotyczących przestępczości podatkowej dla branż, które zdecydowały się na aktywną współpracę. Obecnie, w uzgodnieniu z Ministerstwem Finansów, przechodzimy do kolejnej fazy rozwoju programu.
Dzięki naszym dotychczasowym doświadczeniom chcemy zaproponować stworzenie Mapy drogowej, która miałaby charakter edukujący i szerzący świadomość problemu, jakim jest szara strefa dla Polski. Tym tematem będzie się zajmował Zespół ds. przeciwdziałania korpucji. Przeciwdziałanie korupcji we wszelkich przejawach wpisane jest w realizację 10. Zasady UN Global Compact i 16. Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ: Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje.
Podstawą do zrozumienia szerokiej problematyki etyki w biznesie jest znajomość podstawowych dokumentów, zasad oraz wytycznych, jakimi instytucje powinny kierować się w swojej działalności.
Celem projektu jest omówienie pod kątem regulacyjnym standardów ONZ, wytycznych OECD i Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS).
Spotkania dotyczą m.in.: tworzenia i skutecznego wdrażania polityki antydyskryminacyjnej, włączającej i uwzględniającej potrzeby mniejszości, współpracy z samorządami, transparentności działań oraz prawa do prywatności pracowników.
Zakładanym rezultatem prac Zespołu ds. Standardu Etycznego ma być samodzielne wyznaczanie i stosowanie w organizacji omówionych zasad i wartości etycznych
Obecnie jednym z największych wyzwań zarządczych dla przedsiębiorstw jest odpowiednie przygotowanie się do raportowania według nowych standardów ESRS. Dlatego podczas szkoleń omawiamy dwa istotne zagadnienia z tego zakresu.
Pierwszym z nich jest temat Minimalnych Gwarancji w zakresie przestrzegania praw człowieka jako nieodłącznej części Taksonomii UE oraz procedur niezbędnych do ich spełnienia. Drugim zagadnieniem jest właściwe raportowanie kwestii związanych z ładem korporacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem procedur przeciwdziałania korupcji.
Dla przedsiębiorstw prowadzących swoją działalność na terytorium Unii Europejskiej powstał projekt dyrektywy Corporate Sustainability Due Diligence (CSDDD). Po implementacji do krajowego porządku prawnego, ustanowi ona przepisy w sprawie należytej staranności, które mają zapobiegać negatywnym skutkom oddziaływania dużych przedsiębiorstw na poszanowanie praw człowieka i ochronę środowiska. W tym celu proces należytej staranności powinien zostać wdrożony w prowadzonej działalności, w łańcuchu dostaw oraz w relacjach biznesowych firmy. Spotkania Zespołu ds. Due Diligence koncentrują się na definiowaniu pojęcia „należytej staranności”, mapowaniu łańcuchów wartości, ćwiczeniu dostępnych narzędzi służących do wdrażania procedur
i nadzorowania procesów ich realizacji.
Rozwój nowych technologii stawia przez biznesem wyzwania dotyczące nie tylko cyberbezpieczeństwa, ale również etycznych postaw. Dlatego, poza przekazaniem uczestnikom podstawowej wiedzy, m.in. w zakresie sztucznej inteligencji, głównym założeniem cyklu spotkań jest rozważanie, czym jest etyczna technologia oraz jak etycznie zarządzać obszarami komunikacji, informacji oraz Internetu. Przedstawiciele firm technologicznych podzielą się z uczestnikami swoimi politykami i procedurami z zakresu tworzenia i wykorzystywania nowych technologii, a także rozwiązaniami służącymi do ułatwienia procesu raportowania zrównoważonego rozwoju.
Raportowanie zrównoważonego rozwoju w ramach obszaru „Governance” wymusza na pracodawcach dążenie do parytetu płci w zarządach i radach nadzorczych firm. W tym kierunku zmierza też Cel nr 5.5 Zrównoważonego Rozwoju ONZ. UN Global Compact od początku istnienia wspiera firmy w wyznaczaniu ambitnych celów w zakresie równości płci w miejscu pracy, na rynku i w społeczeństwie, m.in. poprzez specjalne narzędzie WEPs Gender Gap Analysis Tool, pomagające firmom identyfikować mocne strony, luki i możliwości w zakresie osiągania pełnej równości płci, a także porównywać pomiar postępu w czasie i na tle branży. W ramach programu pogłębiamy te działania poprzez spotkania Zespołu ds. Gender Gap którego celem jest wspieranie pracodawców w zakresie sposobów i możliwości zwiększania równości płci w firmach, z uwzględnieniem europejskiego i polskiego kontekstu prawnego. Pokazujemy, jak budować władze organizacji w oparciu o zasadę różnorodności, tworzyć przedsiębiorstwa dające równe szanse i posiadające inkluzywne kultury organizacyjne, a także jak wyrównywać lukę płacową oraz raportować wszystkie powyższe wskaźniki.
Członków Komitetu Sterującego
spotkań zespołów i szkoleń merytorycznych
Ekspertów prowadzących spotkania programowe
Partnerów Programu
Koalicja CEOs for Anti-Corruption – pierwsze spotkanie grupy roboczej ‹ […]
Inauguracja Koalicji CEOs for Ani-Corruption ‹ › × × Previous […]
Premiera raportu „Przeciwdziałanie szarej strefie w latach 2014-2022” ‹ › […]
Business Relationship Manager
izabela.dabrowska@ungc.org.pl
Korupcja jest poważną przeszkodą dla rozwoju gospodarczego i społecznego na […]
Polska przez ostatnie trzy dekady zmagała się z koniecznością ukrócenia […]
„Współpraca ze wszystkimi interesariuszami odbywała się w ramach programu „Przeciwdziałanie […]
Szara i czarna strefa w gospodarce stanowią jedno z najbardziej […]
Premiera Raportu „Whistleblowing – dobre praktyki etycznego biznesu” odbyła się […]
W tym roku mija 10 lat od momentu przyjęcia Wytycznych […]