United Nations Global Compact jest największą na świecie platformą angażującą biznes w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jej głównym zadaniem jest dostosowanie celów do potrzeb danego kraju i pomoc firmom w zrozumieniu, w jaki sposób mogą je wykorzystać do wypracowania najlepszych praktyk biznesowych i pozyskania nowych możliwości rozwoju.
Jeszcze więcej szczegółowych informacji o UNGC znajdziesz TUTAJ
Jak działamy?
Misją United Nations Global Compact jest zmobilizowanie globalnego ruchu zrównoważonych firm i interesariuszy, do podjęcia działań na rzecz ludzi i środowiska, aby stworzyć świat, do którego wszyscy dążymy.
Aby tak się stało, UN Global Compact wspiera firmy w:
Prowadzeniu działalności w sposób odpowiedzialny, dostosowując strategie i działania do Dziesięciu Zasad UN Global Compact, dotyczących praw człowieka, pracy, środowiska i walki z korupcją.
Podejmowaniu strategicznych działań, aby osiągnąć szersze cele społeczne, takie jak Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs), z naciskiem na współpracę i innowacje.
Dostarczamy globalne wytyczne, najlepsze praktyki, zasoby i wydarzenia networkingowe, które zrewolucjonizowały sposób, w jaki firmy odpowiedzialnie prowadzą działalność i dotrzymują zobowiązań wobec społeczeństwa. Dzięki katalizowaniu działań, partnerstw i współpracy sprawiamy, że przekształcanie świata jest możliwe - i osiągalne - dla dużych i małych organizacji w dowolnym miejscu na świecie.
10 Zasad UN Global Compact
Włączając 10 Zasad UN Global Compact do strategii, polityk i procedur oraz ustanawiając kulturę uczciwości, firmy nie tylko wypełniają swoje podstawowe obowiązki wobec ludzi i planety, ale także przygotowują grunt pod długoterminowy sukces.
Przystępując do UN Global Compact, firmy zobowiązują się:
1.
Przestrzegać i wspierać ochronę międzynarodowo uznanych praw człowieka.
2.
Eliminować wszelkie przypadki łamania praw człowieka przez firmę.
3.
Popierać wolność zrzeszania się i w praktyce uznawać prawo do zbiorowych negocjacji.
4.
Wspierać eliminacje wszelkich form niewolnictwa i pracy przymusowej.
5.
Przyczyniać się do faktycznego zniesienia pracy dzieci.
6.
Przeciwdziałać dyskryminacji w sferze zatrudnienia.
7.
Wspierać zapobiegawcze podejście do problemów środowiska naturalnego.
8.
Podejmować inicjatywy propagujące większą odpowiedzialność środowiskową.
9.
Wspierać rozwój i upowszechnianie technologii przyjaznych środowisku.
10.
Przeciwdziałać korupcji we wszystkich jej formach, w tym łapówkarstwu i wymuszeniom.
10 Zasad UNGC wywodzi się z:
Powszechnej deklaracji praw człowieka
Deklaracji dotyczącej fundamentalnych zasad i praw w pracy
Deklaracji z Rio w sprawie środowiska i rozwoju
Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciwko Korupcji
Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs)
We wrześniu 2015 r. wszystkie państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęły plan na rzecz lepszej przyszłości dla wszystkich - wytyczając na najbliższe 15 lat drogę do położenia kresu skrajnemu ubóstwu, zwalczania nierówności i niesprawiedliwości oraz ochrony naszej planety.
Plan został ujęty w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju, które zostały określone w 169 celach szczegółowych. Docelowym rokiem ich realizacji jest rok 2030. Cele zrównoważonego rozwoju charakteryzują debatę na temat zrównoważonego rozwoju na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Jako globalny system celów, Cele Zrównoważonego Rozwoju zapewniają wspólny język i kompas dla wyzwań XXI wieku.
UN Global Compact to wezwanie firm do dostosowania strategii i działań do dziesięciu uniwersalnych zasad dotyczących praw człowieka, pracy, środowiska i przeciwdziałania korupcji oraz do podjęcia działań wspierających cele społeczne - w tym Cele Zrównoważonego Rozwoju.