Polityka antydyskryminacyjna w firmie – spotkanie Zespołu ds. standardu etycznego

Listopadowe spotkanie Zespołu ds. standardu etycznego poświęciliśmy tematowi polityki antydyskryminacyjnej w firmie i odpowiedziom m.in. na poniższe pytania:

  • Czy brak zgłoszeń zachowań negatywnych oznacza, że rzeczywiście w organizacji nie występuje mobbing ani dyskryminacja, a może, że przyjęte w niej rozwiązania są nieskuteczne? Według jakich kryteriów można oceniać skuteczność przyjętych rozwiązań?
  • Czy szkolenia na temat dyskryminacji i mobbingu rzeczywiście są obowiązkiem pracodawcy? Czy sprawdza się e-learning i kogo tak naprawdę warto szkolić?
  • Czy i w jaki sposób rozpatrywać zgłoszenia anonimowe?

Choć prawny zakaz dyskryminacji i mobbingu umieszczony w kodeksie pracy doczekał się dwudziestoletniego orzecznictwa polskich sądów, wciąż wiele polityk i procedur dotyczących prewencji i reagowania na zachowania nieetyczne jest nieprawidłowa, niekompletna albo nieskuteczna.

Spotkanie realizowane w ramach programu Governance Compass poprowadziła Dominika Sadowska, ekspertka z zakresu prawa i polityki antydyskryminacyjnej,  zarządzania różnorodnością, przeciwdziałania zachowaniom negatywnym i budowania kultury włączenia (DE&I).