Według szacunków Komisji Europejskiej wdrożenie Taksonomii UE, uwzględniającej również ochronę bioróżnorodności, może przyciągnąć nawet 1 bilion euro inwestycji w zrównoważone projekty do 2030 roku? To pokazuje, jak duży potencjał ma uwzględnienie kwestii środowiskowych w strategiach biznesowych.
Podczas spotkania Grupy Roboczej ds. bioróżnorodności dyskutowaliśmy o tym, jak Taksonomia UE i ramy TNFD (Taskforce on Nature-related Financial Disclosures) mogą pomóc firmom w identyfikacji, ocenie i zarządzaniu ryzykiem związanym z utratą bioróżnorodności.
Nadal bowiem jest wiele niewiadomych w zakresie praktycznego wdrożenia ochrony bioróżnorodności do strategii firm. Dlatego też jednym z głównych celów działania Grupy ds. bioróżnorodności jest odpowiednie zdiagnozowanie oraz zaproponowanie rozwiązań we współpracy z sektorem pozarządowym i naukowym. To dopiero początek naszej pracy, ale wierzymy, że wspólnie możemy przyczynić się do pozytywnej zmiany, a wiele pomysłów, które zebraliśmy podczas spotkania, stanie się drogowskazami do dalszych działań
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, w tym prowadzącej Grupę Tamarze Bińczak, Principal Expert – Innovation, Centrum Eksperckie ESG Innowacje ING i Robertowi Adamczykowi, ESG Adviser EBRD.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych tematyką zrównoważonego rozwoju do dołączenia do UNGC oraz programu Climate Positive UN Global Compact Network Poland. To doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także do dyskusji i pracy nad realizacją polityki klimatycznej ONZ w Polsce.