W wyniku agresji Rosji na Ukrainę w Polsce zamieszkała znaczna liczba osób zza naszej wschodniej granicy. Część z nich została na dłużej w naszym kraju i wkroczyła również na rynek pracy. O tym, jak efektywnie włączać społeczności migrantów – nie tylko z Ukrainy – w środowisku pracy i przeciwdziałać wykluczeniom ze względu na pochodzenie czy wyznanie, rozmawialiśmy podczas spotkania Zespołu ds. standardu etycznego w ramach programu Governance Compass.
Spotkanie poprowadziła Myroslava Keryk, Prezeska Zarządu Fundacji „Ukraiński Dom”, historyczka, socjolożka, specjalistka w zakresie migracji Ukraińców do Polski. Serdecznie dziękujemy za podzielenie się wiedzą na temat specyfiki tej migracji oraz zróżnicowania grupy migrantów pod względem kraju pochodzenia, powodów migracji, statusu pobytowego oraz kręgu kulturowego i wyznania.
Podczas spotkania, wspólnie z Partnerami programu Governance Compass, omówiliśmy mechanizmy dyskryminacji ze względu na status osoby z doświadczeniem migracji oraz sposoby jej przeciwdziałania poprzez wprowadzanie zarządzania różnorodnością w organizacji, uwzględniające m. in. zróżnicowanie grup migrantów/ek pod względem etnicznym, społecznym, religijnym i genderowym. Poruszyliśmy również kwestie związane ze statusem legalizacji pobytu czy wymagania prawne dla pracodawcy w związku z zatrudnianiem cudzoziemców.