Trzeci dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego trwa!
Poniżej krótkie podsumowanie, wczorajszego, drugiego dnia Kongresu, który rozpoczęliśmy od panelu „Ukraina: wojna i odbudowa”, poprowadzonego przez Marcina Zaborowskiego, szefa korespondentów TVP World, w którym udział wzięli:
– Wojciech Balczun, Prezes, Agencja Rozwoju Przemysłu SA,
– Andrij Deszczyca, ukraiński dyplomata, ambasador Ukrainy w Polsce w latach 2014-2022,
– Volodymyr Kuzyo, wiceprezes zarządu, dyrektor finansowy, Bank Lviv,
– Jacek Piechota, Prezes, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza,
– Kira Rudik, posłanka do ukraińskiej Rady Najwyższej, przewodnicząca partii Głos, wiceprzewodnicząca partii ALDE,
– Dr Daniel Szeligowski, koordynator programu Europa Wschodnia, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych,
– Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel Krajowy, Dyrektor Wykonawczy, UN GCNP
Później, w panelu „Polityka klimatyczna na nowo”, poprowadzonym przez Paweł Czuryło, redaktora zarządzającego, Geremi Media, rozmawialiśmy m. in. o wyzwaniach, przed którymi stoi współczesna polityka klimatyczna – zarówno w kontekście krajowym, jak i międzynarodowym. Rozmowa objęła kwestie transformacji energetycznej, roli instytucji europejskich, a także geopolitycznych uwarunkowań mających wpływ na globalne działania klimatyczne. W dyskusji dział wzięli:
– Sonia Buchholtz, PhD, dyrektorka programów, Forum Energii,
– Wojciech Dąbrowski, członek Rady do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych w Narodowej Radzie Rozwoju, prezes, Fundacja Security Energy Technology,
– Michał Kobosko MEP, Poseł w Parlamencie Europejskim,
– Michał Kurtyka, Minister klimatu i środowiska w latach 2019–2021,
– Mirosław Proppé, prezes zarządu, Fundacja WWF Polska,
– Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel Krajowy, Dyrektor Wykonawczy, UN GCNP.
A na koniec dnia spotkaliśmy się z przedstawicielami i przedstawicielkami zarządów oraz rad nadzorczych firm, które konsekwentnie realizują politykę proklimatyczną. Rozmawialiśmy o rekomendacjach, które zostaną zaprezentowane w formie Białej Księgi podczas tegorocznej konferencji PRECOP w Katowicach – już w październiku – oraz przekazane polskiemu zespołowi negocjacyjnemu na COP30 w Brazylii, miesiąc później.
Tegoroczna edycja Białej Księgi skupia się na identyfikacji barier we wdrażaniu regulacji i polityk publicznych w Polsce oraz na wypracowaniu praktycznych rozwiązań, które mogą realnie poprawić jakość procesu legislacyjnego.
To był intensywny dzień, a dzisiejszy, trzeci dzień Kongresu, zapowiada się równie ciekawie – przed nami kolejne debaty, spotkania i nowe perspektywy.