Premiera raportu „Równość a aspiracje zawodowe kobiet i mężczyzn”

Co dwa lata Eurostat oraz Główny Urząd Statystyczny publikują̨ informacje o średniej różnicy płac kobiet i mężczyzn w Polsce. Oblicza się ją na podstawie stawek godzinowych, więc uwzględnia ona fakt, że kobiety statystycznie częściej pracują na niepełny etat. W podsumowaniu uwzględnia się również bonusy, dodatki oraz premie. W latach 90. na każdą złotówkę płaconą mężczyznom kobiety otrzymywały ok. 75 groszy.

Obecnie ta relacja wzrosła do około 94 groszy. Czy to znaczy, że nierówności płacowe znikają? W naszym najnowszym raporcie „Równość a aspiracje zawodowe kobiet i mężczyzn” powstałym we współpracy z GRAPE przedstawiamy wyniki badań obejmujące ponad 98 mln firm z 44 państw. Porównywać porównywalne – to główne założenie raportu.
Autorzy i autorki skupili się na precyzyjnym dopasowaniu i porównaniu poziomu wykształcenia, wieku, doświadczenia zawodowego, branży i wielkości firmy – wszystko po to, by obliczyć faktyczną, czyli skorygowaną, lukę płacową, która w Polsce wynosi nie 94 a 85 gr wynagrodzenia kobiet, na każdą złotówkę zarobioną przez mężczyzn.

Jak duże są bariery kobiet w dostępie do wyższych stanowisk? Jak udział kobiet w zarządach spółek giełdowych wpływa na zyski firm? O tym w raporcie „Równość a aspiracje zawodowe kobiet i mężczyzn”

Link do publikacji