Raport „Zielone finanse w Polsce 2025”

Rok 2025 przyniósł istotne zmiany regulacyjne w Unii Europejskiej, które przekształcają obszar zrównoważonego finansowania. Ogłoszony pakiet Omnibus niesie za sobą szerokie konsekwencje dla firm, inwestorów i uczestników rynku finansowego. Zmniejsza on liczbę firm objętych dyrektywą o raportowaniu zrównoważonym (CSRD). Obowiązek raportowania obejmie tylko firmy zatrudniające ponad 1000 osób oraz osiągające przychody powyżej 50 mln euro lub posiadające aktywa powyżej 25 mln euro, co zwalnia około 80% firm dotychczas objętych regulacjami.

Omnibus koncentruje się na największych przedsiębiorstwach, zmniejszając wymagania dla pozostałych. To wywołuje dyskusje na temat przejrzystości danych i zdolności inwestorów do realizacji celów klimatycznych UE. Inwestorzy i zarządzający aktywami obawiają się, że ograniczenie obowiązków raportowania może utrudnić dostęp do kluczowych danych klimatycznych i ESG, co może wpłynąć na decyzje inwestycyjne. Jednocześnie Unia Europejska nadal chce pełnić ważną rolę w ramach prowadzonego przez ONZ procesu negocjacji i nie chce schodzić́ z ambitnych celów klimatycznych.

Raport „Zielone finanse w Polsce 2025” przedstawia nowe trendy w zrównoważonych finansach, wynikające m.in. ze zamian w prawie.

Jak co roku publikacja zawiera szeroki głos liderek i liderów rynku, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań i ról stojących przed różnymi branżami, w kontekście zrównoważonego finansowania.

Premiera raportu odbyła się 3 czerwca 2025 r. podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Raport powstał we współpracy z Instytutem Odpowiedzialnych Finansów. 

Partnerem raportu jest Związek Banków Polskich.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu: Zielone_finanse_w_Polsce_2025