Ponad 3800 firm w Polsce jest objętych dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) i będzie zobowiązanych do raportowania wpływu środowiskowego, społecznego i ładu korporacyjnego.
Rozumiejąc wyzwania stojące przed biznesem w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i nowymi regulacjami obejmującymi szeroką grupę podmiotów, a wpływającymi również̇ na ich łańcuchy wartości, program Climate Positive proponuje spotkania i warsztaty edukacyjne dla firm, chcących zajmować pozycję liderów zrównoważonego rozwoju. W ich trakcie omawiamy zasady raportowania E (Environment) w ESG, przedstawiamy kompleksową wiedzę związaną ze standardami raportowania, wpływem firm na środowisko naturalne, w tym szczególnie w zakresie wyznaczania celów dekarbonizacyjnych.
Cały segment programu dotyczący kwestii raportowania podzielony będzie na 6 kompleksowo przedstawionych modułów tematycznych, które poruszane będą podczas dwudniowych szkoleń w przeciągu całego roku:
Moduł I: Wprowadzenie do tematu zrównoważonego rozwoju
Moduł II: Budowa zrównoważonej organizacji
Moduł III: Ziemia, woda, powietrze i bioróżnorodność
Moduł IV: Zużycie materiałów i Gospodarka Obiegu zamkniętego a zrównoważony rozwój
Moduł V: Zrównoważone finanse jako element drogi do net-zero
Moduł VI: Raportowanie zrównoważonej działalności
W kompleksowy sposób przeprowadzamy firmy partnerskie przez ścieżkę procesu raportowania E w ESG.
Temat zrównoważonego finansowania jest niezaprzeczalnie kluczowym elementem
w osiągnięciu celów polityki klimatycznej ONZ. Szacuje się, że w tym dziesięcioleciu kraje UE będą potrzebować dodatkowych inwestycji w wysokości 350 mld EUR rocznie, aby osiągnąć cel redukcji emisji do 2030 r. w samych systemach energetycznych. Według prognoz, gospodarki rozwijające się i rynki wschodzące (z wyłączeniem Chin) będą musiały wydawać około 1 bln USD rocznie do 2025 r. i 2,4 bln USD od 2030 r., aby wypełnić zobowiązania Porozumienia Paryskiego, co czyni ten cel skrajnie trudnym w osiągnięciu.
Wiedząc, że wzrost świadomości skutków zmiany klimatycznej powoduje rewolucję w procesach inwestycyjnych i rozwojowych na wielu poziomach, w tym dotyczącym ich finansowania, kładziemy nacisk̨ na zagadnienia zielonych i zrównowazonych finansów. W tym celu prowadzimy zespół̨ Zielone Finanse, który jest miejscem wymiany doświadczeń, spotkań branżowych, oraz dialogu biznesu z administracją publiczną przy współudziale świata nauki.
Cyklicznie, we współpracy z Instytutem Odpowiedzialnych Finansów, wydajemy raport „Zielone finanse w Polsce”, zawierający merytoryczny przegląd kluczowych zagadnień dla polskiego rynku zrównoważonych finansów. W publikacji biorą udział eksperci i praktycy sektora, którzy w sposób przystępny dzielą się wiedzą, wskazując przy tym kierunki w jakich zrównoważone finanse wypełniają swój cel, jakim jest droga do net-zero. Raport ma swoją premierę podczas Europejskiego Kongresu Finansowego organizowanego od lat w Sopocie.
W 2022 roku Ministerstwo Finansów powołało Platformę Zrównoważonych Finansów. Działająca pod współprzewodnictwem UN Global Compact Network Poland. Platforma aktywnie wspiera proces rozwoju rynku kapitałowego w Polsce poprzez stworzenie Mapy Drogowej dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów, której efektem jest identyfikacja ́kluczowych wyzwań dla transformacji gospodarczej i zwiększenia udziału zrównoważonych aktywów na krajowym rynku oraz zaangazowanie szerokiego spektrum instytucji w wykonanie tego dzieła.
W ramach Platformy działają grupy robocze pracujące nad obszarami regulacji i raportowania ESG oraz greenwashingu, ubezpieczeń od ryzyka klimatycznego, zwiększania możliwości finansowania transformacji w MŚP, bankowości centralnej, nadzoru finansowego i szerokiego pozyskiwania danych dotyczących ESG z rynku.
Prowadzimy również szeroką współpracę z uczelniami wyższymi, w ramach której współtworzymy programy studiów z obszaru ESG i zrównoważonego rozwoju na najlepszych polskich uczelniach.
Polska ma najwyższą w Unii Europejskiej intensywność emisji gazów cieplarnianych produkowanej energii elektrycznej. W 2022 r. wynosiła ona w Polsce 666 gCO2e/kWh przy średniej europejskiej na poziomie 251 gCO2e/kWh.
W ramach programu Climate Positive tworzymy zespół ds. Transformacji Energetycznej, który umożliwia dialog i kooperacje firmom partnerskim. Intersektorowa współpraca owocuje cyklicznymi spotkaniami, które poruszają kluczowe kwestie z perspektywy uczestników transformacji. Na spotkaniach zespołu omawiana jest ścieżka systematycznej transformacji energetycznej opartej na zwiększania efektywności energetycznej, ponownym użyciu wytworzonej energii i ciepła oraz zmianie technologii wytwarzania energii na mniej emisyjną.
W ramach działań dot. powyższych przemian, tworzymy również jako UN Global Compact Network Poland raport “Transformacja Energetyczna w Polsce”, który jest dokumentem holistycznym, opisującym wypracowane przez sektor publiczny i prywatny spojrzenie na zachodzący proces transformacji energetycznej w Polsce. Raport diagnozuje, w którym miejscu jesteśmy na drodze transformacji energetycznej w Polsce. Wskazuje również rozwiązania, które może podjąć biznes oraz sektor administracji publicznej w celu przeprowadzenia zdecydowanej i zrównoważonej transformacji energetycznej.
Według światowego forum ekonomicznego utrata różnorodności biologicznej, a także załamanie ekosystemu jest 1 z 3 największych zagrożeń jakie nas czekają w ciągu najbliższych 10 lat.
Według Raportu IPBES stan środowiska naturalnego pogarsza się na całym świecie w tempie niespotykanym w historii ludzkości, a tempo wymierania gatunków przyspiesza. Milion gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem.
Według UNEB FI kontynuowanie degradacji usług ekosystemowych stanowi roczną stratę w wysokości co najmniej 479 miliardów USD rocznie.
Bioróżnorodność jest fundamentem stabilności ekosystemów, które dostarczają zasoby i usługi niezbędne dla funkcjonowania wielu sektorów gospodarki. Postępująca zmiana klimatu, wzrost zanieczyszczeń, nadmierna eksploatacja to tylko niektóre z czynników przyczyniające się do jej utraty. Inwestycje w działalności silne uzależnione od zasobów naturalnych lub negatywnie wpływające na bioróżnorodność już teraz zwiększają ryzyko finansowe i mogą również powodować straty wizerunkowe.
Badania pokazują, że świadomość przedsiębiorstw, dotycząca wpływu ich działalności na bioróżnorodność czy konieczności podjęcia zdecydowanych działań na rzecz środowiska, jest niewielka. Jednocześnie obserwuje się coraz to bardziej dynamiczne zmiany na poziomie regulacyjnym wymagające od przedsiębiorców rejestrowania i ujawniania swojego wpływu na bioróżnorodność. Pomocne mogą okazać się standardy, ramy i systemy oceny i ujawniania informacji dotyczących kwestii związanych z przyrodą (SBTN, TNFD, ESRS i inne).
Wspieranie bioróżnorodności jest nie tylko formą filantropii, ale ma również sens ekonomiczny. Firmy, które integrują ochronę środowiska i bioróżnorodność w swoje strategie biznesowe, mogą czerpać korzyści zarówno z perspektywy środowiskowej, jak i finansowej.
Kwestie środowiskowe i wspieranie bioróżnorodności stają się obecnie głównym czynnikiem pozwalającym na rozwój współczesnej gospodarki przy jednoczesnej walce ze zmianą klimatu.
W ramach Programu Climate Positive prowadzimy Grupę Roboczą ds. Bioróżnorodności, który ma służyć jako dynamiczne forum dyskusji, współpracy i wymiany wiedzy między sektorem prywatnym a interesariuszami zaangażowanymi w ochronę środowiska przyrodniczego. Prace Grupy podzielone zostały na 3 moduły:
Spotkania Grupy w formie prelekcji, webinarów, szkoleń i warsztatów edukacyjnych skierowane są dla firm, które chcą:
Podczas spotkań pochylimy się nad tworzeniem ram projektów wspierających bioróżnorodność, które odpowiadałyby globalnym wytycznym raportowania kwestii związanych z różnorodnością biologiczną.
#1 Wyzwanie na jakie wskazują firmy przy wdrażaniu 10 Zasad i Celów Zrównoważonego Rozwoju to poszerzenie swoich działań o łańcuch dostaw (47% badanych)
47% Prezesów i Prezesek oświadcza, że budowanie zrównoważonych łańcuchów dostaw jest częścią ich strategii zrównoważonego rozwoju*
17% Tylko tyle firm wymaga od łańcucha dostaw przestrzegania 10 Zasad UN Global Compact z pozostałych 83%: 32% Wskazało brak wiedzy jak wdrożyć 10 Zasad do przetargów jako barierę
Źródło: UNGC: uniting business in the decade of action 2020
*Źródło: Accenture Reimagining the Agenda 2023
Pandemia, wojna i kryzys klimatyczny przemodelowały już wiele łańcuchów dostaw, a nowe regulacje, jak chociażby mechanizm CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) to kolejne wyzwanie dla zdecydowanej większości firm prowadzących swoją działalność w Unii Europejskiej. Dlatego w ramach programu Climate Positive podjęliśmy temat zrównoważonych łańcuchów dostaw.
W ramach obszaru prowadzimy zespół ds. zrównoważonych łańcuchów dostaw, który cyklicznie spotyka się w gronie partnerów biznesowych programu Climate Positive. W celu:
Podczas spotkań rozmawiamy o:
Spotkania dedykowane są dla firm, które chcą zbudować zrównoważony łańcuch dostaw i skutecznie redukować jego emisje gazów cieplarnianych.
2+ na taką ocenę kwalifikuje się wiedza Polaków o klimacie wg raportu „Ziemianie Atakują”. Motywuje nas to do działań na rzecz zwiększania świadomości dotyczącej środowiska i klimatu w Polsce.
Edukacja Klimatyczna jest absolutną podstawą do wszystkich działań podejmowanych na rzecz transformacji. Działania podejmowane w tym kierunku można uznać za skuteczne dopiero przy jednoczesnym wzroście świadomości klimatycznej wewnątrz organizacji oraz w jej otoczeniu biznesowym. Dlatego w ramach programu Climate Positive stawiamy największy nacisk na efektywną edukację klimatyczną. W tym obszarze realizujemy szeroki wachlarz aktywności edukacyjno-szkoleniowych dla firm partnerskich z zakresu wiedzy o klimacie, zasad raportowania ESG, motywowania interesariuszy do tworzenia strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz transformacji, w ramach wszelkiego rodzaju inicjatyw. Publikujemy również̇ i promujemy materiały na temat zrównoważonych działań́ firm partnerskich, dobrych praktyk oraz innowacyjnych rozwiązań́ wspierających transformację, których pomysłodawcami są̨ partnerzy programu Climate Positive. Włączamy się w społeczne kampanie edukacyjne, realizowane wspólnie z biznesem oraz Radą Klimatyczną, gremium doradczym programu składającym się̨ z ekspertów i ekspertek reprezentujących ośrodki naukowe z całej Polski.
Tworzymy też przestrzeń do dyskusji i budowania relacji doradczo-eksperckiej między interesariuszami, w tym pomiędzy światem nauki i biznesu, w ramach spotkań́, konferencji i wydarzeń edukacyjnych, takich jak PRECOP.
publikacje, w które mogą zaangażować się partnerzy
ekspertów i ekspertek w Radzie Klimatycznej
szkoleń z raportowania E w ESG
spotkań zespołów i szkoleń merytorycznych
Spotkanie podsumowujące prace Zespołu ds. Transformacji Energetycznej w 2024 roku […]
PRECOP Rada Biznesowa przy Precop ‹ › × × Previous […]
PRECOP Rada Klimatyczna ‹ › × × Previous Next
„Biała księga”, opracowana przez Radę Biznesową przy PRECOP, zawiera kluczowe […]
Transformacja energetyczna w Polsce trwa – w latach 2015-2023 udział […]
Według najnowszych szacunków opublikowanych przez United Nations Global Compact-Accenture Global […]
Sektor włókienniczy i odzieżowy odgrywa w Europie niezwykle istotną rolę […]
“Biała księga” jest dokumentem podsumowywującym obrady PRECOP 28 – konferencji […]
Opakowania odgrywają ważną rolę w gospodarce z uwagi na ich […]