Starzejemy się jako społeczeństwo! Prognozuje się, że do 2050 r. udział procentowy ludności w wieku 65 lat i więcej w ogólnej liczbie ludności podwoi się – z ok. 16% obecnie do 33%.
Zmiany wywołane demografią nie są obojętne dla rynku pracy. Wykluczenia ze względu na wiek doświadczają obie skrajne grupy, zarówno ludzie młodzi, jak i starsi.
Osoby mające 65 lat i więcej w zdecydowanej większości (94%) pozostają nieaktywne zawodowo i utrzymują się z niezarobkowych źródeł. W przypadku tej aktywności obserwowalna jest także różnica ze względu na płeć. Pracę zarobkową podejmuje 10% mężczyzn w wieku 65+ oraz zaledwie 3% kobiet.
Ostatnie spotkanie Zespołu ds. przeciwdziałania wykluczeniom poświęciliśmy tematowi Przeciwdziałania wykluczeniu ze względu na wiek.
Gościnią specjalną była Aleksandra Laudańska – ekspertka silver generation i aging society, twórczyni portalu wolniodmetryki.pl, propagatorka idei smart aging, która opowiedziała o długowieczności i inkluzywności w pracy oraz nowoczesnych strategiach dla starzejącego się społeczeństwa. Bardzo dziękujemy za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
Wspólnie z Partnerami programu Business & Human Rights rozmawialiśmy o tym:
Spotkanie poprowadziła Katarzyna Bąkowicz, PhD – ekspertka Business & Human Rights Programme UN Global Compact Network Poland.