W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Centrum Nauki Kopernik zrobiło się tłoczno, gwarno i niezwykle inspirująco. Wszystko za sprawą premiery książki „Zmiana klimatu”, której współautorem jest Jego Królewska Mość Król Karol III. Wydarzenie zorganizowane przez Respect Energy we współpracy z UN Global Compact Network Poland przyciągnęło nie tylko ekspertów i partnerów, ale przede wszystkim najmłodszych, którzy z ogromnym entuzjazmem weszli w świat energii odnawialnej.
Widownię wypełniły dzieci z dwóch warszawskich szkół podstawowych – Katolickiej Szkoły im. ks. Piotra Skargi i Bednarskiej Szkoły Podstawowej. To one były sercem tego wydarzenia, a każda wypowiedź ze sceny kierowana była właśnie do nich. Wydarzenie pełne energii poprowadził niezawodny Damian Michałowski.
Książka „Zmiana klimatu” to nie tylko piękne ilustracje i przystępna wiedza. To również wyraz wieloletniego zaangażowania Króla Karola III w sprawy klimatu, co podkreśliła Jej Ekscelencja Anna Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa, która objęła wydarzenie patronatem: „Król angażuje się w sprawy klimatu już od ponad 50 lat. Książka pokazuje, jak Królowi zależy, aby pomóc młodym ludziom takim jak wy zrozumieć zmieniający się świat”.
Robert Firmhofer, Dyrektor Centrum Nauki Kopernik, podkreślił wyjątkowość naszej planety i rolę edukacji: „Ziemia to jedyna taka kula we Wszechświecie. Jest otoczona cieniutką warstewką atmosfery, która chroni nasze życie. Mam nadzieję, że staniecie się wielkimi adwokatami klimatu”.
Joanna Mucha, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zwróciła się do uczniów z prostym i mocnym przesłaniem: „Przyszłość jest w naszych i waszych rękach. Mam nadzieję, że uda mi się przygotować dla was ciekawe lekcje, które będziecie mieli w szkołach i będziecie pilnie uczyć się o klimacie”.
Dzieci z zaangażowaniem rozwiązywały quizy i odpowiadały na pytania dotyczące odnawialnych źródeł energii: Czy turbina wiatrowa może działać w bezwietrzny dzień? A panele fotowoltaiczne, gdy nie świeci Słońce? I czy to prawda, że przez zmianę klimatu kury mogą znosić mniej jajek? Takie pytania nie tylko bawiły, ale przede wszystkim otwierały dzieciom oczy na to, jak działa świat wokół nas. Wszystkie materiały, w tym quizy i scenariusze lekcji, są dostępne na stronie projektu edukacyjnego Respect Energy – Czysta Moc Energii, stworzonej z myślą o uczniach i nauczycielach.
Katarzyna Teter, ESG Manager w Respect Energy dodała, że to dorośli muszą stworzyć przestrzeń do nauki: „Chcemy pomóc dorosłym – przede wszystkim nauczycielom – żeby w przystępny i ciekawy sposób przekazywali dzieciom wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska. Dlatego na stronie projektu Czysta Moc Energii zamieściliśmy gotowe scenariusze lekcji, które ułatwią wprowadzenie tematu klimatu do szkolnych zajęć, angażując uczniów i pokazując im, że energia nie bierze się znikąd i że to, skąd pochodzi, ma ogromne znaczenie dla planety”.
Magdalena Krakowiak, COO UN Global Compact Network Poland dodała: „To, co myślicie, jakie macie pomysły, jak działacie, ma naprawdę duże znaczenie. To wy kształtujecie waszą przyszłość”.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów programu był wykład dr Anny Gajdy z SGGW: „Czy możliwe jest życie bez pszczół?” – zorganizowany we współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci. Odpowiedź była jasna: bez pszczół nie ma nas, a w specjalnie przygotowanym ulu edukacyjnym dzieci szukały również matki pszczelej.
Na zakończenie dzieci mogło zbudować własną miniaturową turbinę wiatrową, która naprawdę działała. Ten prosty eksperyment pokazał, że energia odnawialna to nie abstrakcyjna teoria, ale coś, co można zobaczyć w działaniu – i co naprawdę działa. Po chwili kręcenia śmigłem, zapalała się mała żaróweczka – i to wystarczyło, by wywołać szerokie uśmiechy. Nawet niewielka zmiana może rozświetlić rzeczywistość. Zwłaszcza jeśli zasila ją czysta i odnawialna energia.
Podczas wydarzenia nie tylko rozmawiano o klimacie – klimat się tworzył. Pełen zaangażowania, ciekawości i wiary w zmianę. A wszystko to dzięki dzieciom, które – jak się okazuje – mają więcej mocy niż niejeden dorosły. I to mocy naprawdę czystej.