Zrównoważony Transport – droga do neutralności klimatycznej

Transport oparty na paliwach kopalnych stanowi nieodłączną część życia w nowoczesnym świecie, dlatego dekarbonizacja transportu stawiana jest jako jeden z najważniejszych celów związanych z ochroną klimatu. 

Badania Międzynarodowej Agencji Energetyki wskazują, że sektor transportowy w 2020 r. odpowiadał za 57% światowego popytu na ropę. W konsekwencji udział tego sektora w światowej emisji dwutlenku węgla sięga aż 24%. 

„Jeśli sami nie korzystamy na co dzień z pojazdów spalinowych, to możemy być pewni, że produkty, które kupujemy, są nimi transportowane w oparciu o międzynarodowy łańcuch dostaw, a jedzenie, które spożywamy, wyrosło dzięki pracy maszyn rolnych zasilanych paliwem kopalnym. Nasze systemowe związanie z transportem zasilanym paliwem kopalnym podkreśla, jak ważne jest, aby w sposób zdecydowany dążyć do dekarbonizacji tego sektora.” – mówi Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland

Raport „Zrównoważony Transport – droga do neautralności klimatycznej” przedstawia naszą propozycję dekarbonizacji sektora transportowego i rozpowszechnienia niskoemisyjnego transportu. Droga, którą sugerujemy, została opracowana w oparciu o trzy, niezbędne do zmiany, filary: zmniejszenie popytu na transport, zastąpienie środków transportu mniej emisyjnymi oraz – najbardziej złożona – transformacja energetyczna w transporcie drogowym, morskim, kolejowym i lotniczym.

Partnerem medialnym raportu jest portal motoryzacyjny Moto.pl

Raport dostępny jest pod linkiem: Raport_Zrównoważony_Transport – droga_do_neutralności_klimatycznej